Facebook Google+ Twitter

Optymizm według doktor Segerstrom

Współautorzy: Magdalena Wróbel

"Przestań się starać być szczęśliwym- po prostu bądź szczęśliwy" - to przesłanie książki Suzanne C. Segerstrom "Jak przełamać prawo Murphy'ego. Jak pesymiści mogą osiągnąć to, co realizują optymiści".

C. Segerstrom "Jak przełamać prawo Murphy'ego. Jak pesymiści mogą osiągnąć to, co realizują optymiści". / Fot. M. WróbelKsiążka ta należy do tzw. nurtu psychologii pozytywnej. Autorka przekonuje czytelnika, że to nie własne przekonania na temat przyszłości wpływają na nasze szczęście bądź jego brak, ale umiejętność wytrwania przy wyznaczonych sobie celach. Optymizm rozumiany jest tu jako cecha osobowości, a autorka podkreśla, że osobowość musi wypływać z wnętrza człowieka, mieć określony wzorzec zachowań oraz podobieństwo zachowań w różnych sytuacjach.

Doktor Segerstrom daje do zrozumienia, że pogoń za szczęściem lub wreszcie jego osiągnięcie tak naprawdę nie będą dla nas szczęśliwe, dlatego też jak sugeruje autorka, powinno się docenić to co się ma. Pokazuje, że optymiści łatwiej osiągają sukcesy. Duża część książki poświęcona jest "osobowości optymistycznej". Jak czytamy w książce, aby posiadać tę osobowość należy mieć pozytywny obraz przyszłości i pozytywnie reagować w różnych sytuacjach życiowych. To nasze nastawienie optymistyczne może być stabilne w czasie, tzn. jeżeli z optymizmem spojrzymy na świat w poniedziałek, to i w piątek też takie będzie nasze postrzeganie świata.

Dużym atutem tej książki jest to, że autorka przedstawiając swoje tezy na temat szczęścia, na potwierdzenie ich odwołuje się do badań naukowych, co pozwala zakwalifikować tę książkę jako publikację naukową. Co istotne autorka - pani psycholog pokazuje też jak korzystać z tych tez w życiu codziennym. Badania te nie powstały w oparciu o jednorazową ankietę , lecz w wyniku wieloletnich analiz.

Autorka przekonuje nas, że optymistom żyje się lepiej. Na końcu książki zamieszczono bibliografię do każdego rozdziału, więc zainteresowany czytelnik bez problemu może dotrzeć do interesujących go lektur i poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Książkę z pewnością zrozumie także czytelnik, który nie ma wiedzy z zakresu psychologii, ponieważ każde pojęcie takie jak: pesymizm, depresja, samoświadomość czy też wydawać by się mogło banalne - czas, jest zdefiniowane.

Książkę czyta się w mgnieniu oka. Jej język, mimo iż jest to praca naukowa, jest żywy i bardzo ciekawy, a wkomponowane w całość tekstu wykresy są uzupełnieniem tekstu zebranego w niezbyt długich rozdziałach i pozwalają lepiej zrozumieć i przeanalizować przeczytany tekst.
Z czystym sumieniem polecam ją osobom, które ostatnio mają pesymistyczne podejście do życia, którym się coś nie udaje. Ta książka na pewno zachęci je do zmian w codziennym spojrzeniu na świat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Pani Jadwigo, ale na pewno poprawiają humor, nastrój. A może właśnie po to one są :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sadząc z treści rezenzji - ksiązka nie należy do dzieł naukowych, a raczej popularno-naukowych PORADNIKÓW, jakich wiele na rynku wydawniczym. Służą do uszczęsliwienia autora (tantiemami), co nie znaczy, że ktokolwiek może być po ich lekturze szczęsliwy (bogaty, wesoły, zdrowy itp..)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.09.2009 14:42

minus niestety

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.09.2009 14:41

http://sklep.tarotnet.pl/product_info.php?products_id=43393

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie ta książka jest ciekawa. Mnie by sie przydała taka lekturka :-).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.