Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Optymizm według doktor Segerstrom

Marta Wróbel
Marta Wróbel
C. Segerstrom "Jak przełamać prawo Murphy'ego. Jak pesymiści mogą osiągnąć to, co realizują optymiści".
C. Segerstrom "Jak przełamać prawo Murphy'ego. Jak pesymiści mogą osiągnąć to, co realizują optymiści". M. Wróbel
"Przestań się starać być szczęśliwym- po prostu bądź szczęśliwy" - to przesłanie książki Suzanne C. Segerstrom "Jak przełamać prawo Murphy'ego. Jak pesymiści mogą osiągnąć to, co realizują optymiści".

Książka ta należy do tzw. nurtu psychologii pozytywnej. Autorka przekonuje czytelnika, że to nie własne przekonania na temat przyszłości wpływają na nasze szczęście bądź jego brak, ale umiejętność wytrwania przy wyznaczonych sobie celach. Optymizm rozumiany jest tu jako cecha osobowości, a autorka podkreśla, że osobowość musi wypływać z wnętrza człowieka, mieć określony wzorzec zachowań oraz podobieństwo zachowań w różnych sytuacjach.

Doktor Segerstrom daje do zrozumienia, że pogoń za szczęściem lub wreszcie jego osiągnięcie tak naprawdę nie będą dla nas szczęśliwe, dlatego też jak sugeruje autorka, powinno się docenić to co się ma. Pokazuje, że optymiści łatwiej osiągają sukcesy. Duża część książki poświęcona jest "osobowości optymistycznej". Jak czytamy w książce, aby posiadać tę osobowość należy mieć pozytywny obraz przyszłości i pozytywnie reagować w różnych sytuacjach życiowych. To nasze nastawienie optymistyczne może być stabilne w czasie, tzn. jeżeli z optymizmem spojrzymy na świat w poniedziałek, to i w piątek też takie będzie nasze postrzeganie świata.

Dużym atutem tej książki jest to, że autorka przedstawiając swoje tezy na temat szczęścia, na potwierdzenie ich odwołuje się do badań naukowych, co pozwala zakwalifikować tę książkę jako publikację naukową. Co istotne autorka - pani psycholog pokazuje też jak korzystać z tych tez w życiu codziennym. Badania te nie powstały w oparciu o jednorazową ankietę , lecz w wyniku wieloletnich analiz.

Autorka przekonuje nas, że optymistom żyje się lepiej. Na końcu książki zamieszczono bibliografię do każdego rozdziału, więc zainteresowany czytelnik bez problemu może dotrzeć do interesujących go lektur i poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Książkę z pewnością zrozumie także czytelnik, który nie ma wiedzy z zakresu psychologii, ponieważ każde pojęcie takie jak: pesymizm, depresja, samoświadomość czy też wydawać by się mogło banalne - czas, jest zdefiniowane.

Książkę czyta się w mgnieniu oka. Jej język, mimo iż jest to praca naukowa, jest żywy i bardzo ciekawy, a wkomponowane w całość tekstu wykresy są uzupełnieniem tekstu zebranego w niezbyt długich rozdziałach i pozwalają lepiej zrozumieć i przeanalizować przeczytany tekst.
Z czystym sumieniem polecam ją osobom, które ostatnio mają pesymistyczne podejście do życia, którym się coś nie udaje. Ta książka na pewno zachęci je do zmian w codziennym spojrzeniu na świat.

Współautor artykułu:

  • Magdalena Wróbel
od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto