Facebook Google+ Twitter

Opublikowano listę Rosenbluma

Refleksję nad przeczytaną książką zaczynam z reguły od wyliczenia powodów, dlaczego warto wziąć ją w ogóle do ręki. Dlaczego warto zajrzeć do "Listy pana Rosenbluma" Natashy Solomons?

Powód pierwszy. Powieść jest debiutem, już dziś świetnie zapowiadającej się młodej brytyjskiej pisarki, obecnie doktorantki studiów z poezji XVIII wieku. Każdą wolną chwilę Natasha Solomons poświęca pisaniu, gdzieś w zacisznym skrawku wiejskiego ogrodu.

Powód drugi. "Lista pana Rosenbluma" debiutowała na półkach księgarni w Polsce w tym samym czasie, co w dziesięciu innych krajach. Może drobnostka, ale nie jest to zbyt częste zjawisko i do mnie w zupełności przemawia.

Okładka książki. / Fot. Lista pana RosenblumaPowód trzeci. Książka pełna jest kontrastów. Najlepszym przykładem niech będzie tytułowy pan Rosenblum - niemiecki Żyd, za wszelką cenę usiłujący zostać angielskim dżentelmenem.

Powód czwarty. Po jej przeczytaniu, chyba już wiem, co należy zrobić, aby uzyskać zaszczytne miano angielskiego dżentelmena. Ba! Spełnić nieco ponad 110 warunków. Czy ktoś pomyślałby o codziennym kupowaniu marmolady, odsłuchiwaniu prognozy pogody w stacji BBC czy noszeniu idealnie skrojonych ubrań? Pewnie nie.

Powód piąty. Zupełnie odmiennego znaczenia nabierają pojęcia restrukturyzacja czy transformacja przedsiębiorstwa, tym samym cienka staje się linia (pewnie cieńsza od nitki) dzieląca dywany od spadochronów.

Powód szósty. Każda strona tekstu pełna jest serdeczności, życzliwości, wyrozumiałości, rodzinnego ciepła i chyba prawdziwej miłości. Nudne, mdłe? W żadnym wypadku. W połączeniu z gamą nieprawdopodobnych pomysłów, sugestii i rozwiązań, powstaje literacki majstersztyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzięki;)
Z pewnością każdy po przeczytaniu dorzuci od siebie kolejny powód, dlaczego warto poznać "Listę Rosenbluma":)
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super tytuł. I forma punktowej Listy też. Bardzo fajny pomysł na recenzję, gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, krótko i zwięźle. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.