Facebook Google+ Twitter

OPZZ apeluje do pracodawców o większa troskę o pracowników

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-21 19:09

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wzywa organizacje pracodawców do przywiązywania właściwej wagi do życia i zdrowia pracowników.

W wydanym oświadczeniu OPZZ stwierdza, że problemy nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy poruszane są dopiero w obliczu katastrof, takich jak ta, do której doszło w kopalni "Wujek - Śląsk".

Według autorów oświadczenia, trwająca w Polsce od wielu lat transformacja ustrojowa, wywołała wysokie bezrobocie i walkę o utrzymanie miejsc pracy. Dlatego też - jak przekonują - kwestia bezpieczeństwa i warunków pracy dla wielu pracowników stała się problemem mało istotnym.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zauważa, że w ciągu ostatnich trzech lat mamy do czynienia ze stałym wzrostem liczby pracowników poszkodowanych w wypadkach przy pracy. W 2008. roku były to 104 tysiące 402 osoby - podkreślają autorzy oświadczenia.

OPZZ pisze też o problemie braku właściwego finansowania i za małej obsady personalnej organów kontrolujących przestrzeganie bhp w zakładach pracy. Dlatego też autorzy oświadczenia protestują przeciwko próbom ograniczenia budżetu i zatrudnienia w Państwowej Inspekcji Pracy.

OPZZ apeluje do Państwowej Inspekcji Pracy i Wyższego Urzędu Górniczego o jak najdalej idące wykorzystywanie przez te organy swoich ustawowych kompetencji, o nie poddawanie się dyktatowi pracodawców. "Bo na tym, nawet w czasie kryzysu, nie można oszczędzać!" - podkreśla OPZZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.