Facebook Google+ Twitter

OPZZ chce poznać szczegółowe dane dotyczących umów śmieciowych

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje wprowadzenie do programu badań statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego punktu dotyczącego nieetatowych - czyli tzw. śmieciowych - form zatrudnienia.

 / Fot. materiały prasoweW wyniku nacisków OPZZ Główny Urząd Statystyczny od ponad dwóch lat dostarcza obywatelom Polski informacje o liczbie osób z którymi została zawarta umowa zlecenie/ o dzieło, a które nie są nigdzie zatrudnione na podstawie stosunku pracy i o osobach na tzw. samozatrudnieniu.

Zdaniem Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych informacje te nie są jednak wystarczające dla pełnego zdiagnozowania występowania zjawiska "śmieciowych" form zatrudnienia na polskim rynku pracy. W związku z tym eksperci związkowi zwracają uwagę GUS na potrzebę przeprowadzenia badań, których rezultatem będzie pozyskanie szczegółowej wiedzy w tym temacie. OPZZ podkreśla, że potrzebne jest zbadanie skali występowania umów o dzieło i zlecenia w taki sposób, by można było zaprezentować informacje o liczebności osób, które uzyskały dochody z tytułu umów o dzieło i zlecenia oraz kwotach uzyskanego przez nie przychodu, liczbie wyżej wymienionych umów i źródeł uzyskania dochodów – odrębnie do każdej kategorii umów. Związkowcy wskazują, że informacje na ten temat pozwoliłyby poznać skalę i strukturę wykorzystania takich form zatrudniania pracowników, monitorować zmiany na rynku pracy w tym zakresie a także uzgodnić partnerom społecznym i stronie rządowej rozwiązania zmniejszające skalę wykorzystania nieetatowych form zatrudnienia.

Źródło: lewica.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.