Facebook Google+ Twitter

Orangutany z Borneo potrzebują lasu

Organizacja BOS (Przywracanie Borneańskich Orangutanów Naturze), planuje do roku 2015 wypuścić na wolność wszystkie znajdujące się w "Ośrodkach rehabilitacyjnych" zwierzęta. Proces przebiega jednak nie tak, jak życzyliby sobie tego przyrodnicy. Nie bardzo jest gdzie wypuścić orangutany.

Indonezyjskie Centra Rehabilitacyjne Orangutanów na Sumatrze i Borneo, znane są na całym świecie. Wszak tylko Indonezja i Malezja (jak pisałem przy okazji zamieszczanej wcześniej galerii zdjęć), poszczycić się mogą posiadaniem „własnej" populacji, tych naszych "dalekich krewnych". Nawet nazwa "orangutan", (o czym również wspominałem),jest pochodzenia indonezyjskiego i oznacza [Orang (człowiek), Hutan(las)] - Człowiek lasu.

Centra rehabilitacyjne działają wg prostej zasady. Orangutany, odebrane kłusownikom, nielegalnym handlarzom, wykupione z cyrków czy od osób prywatnych, trafiają do centrum, którego pracownicy mają pomagać zwierzakom powrócić do lasu.

Na Borneo w ośrodkach takich znajduje się 800 zwierząt gotowych lub prawie gotowych, by znowu żyć na wolności.

Droga, jaką przeszły w ośrodkach, nie jest wcale taka prosta, jak można by było sądzić. Organizacja zajmująca się rehabilitacją orangutanów, Borneo Orangutan Survival Foundation, w pierwszej fazie, poddaje zwierzęta wnikliwym badaniom medycznym ( testy żółtaczkowe, HIV i wiele innych), by następnie stopniowo oswajać zwierzaki z lasem, jego zagrożeniami i pożytkiem z niego płynącym. To oczywiście teoretycznie i praktycznie, najdłuższy etap całego procesu.

W ostatniej fazie zwierzęta wypuszczane są w terenie niezamieszkanym przez inne orangutany, specjalnie dla nich wcześniej wyszukanym i przygotowanym.

I tu właśnie pojawia się problem. Mimo iż w jednym z dwóch ośrodków na Borneo, 150 orangutanów jest praktycznie gotowych do wypuszczenia na wolność, nie ma lasu, w którym mogłyby zamieszkać.Lasy, które były brane pod uwagę, są eksploatowane przez firmy, którym udzielono wcześniej licencji na wyrąb lasu.

Pojawiło się więc nieoczekiwane zadanie zorganizowania nowej przestrzeni życiowej dla gotowych do "nowego życia" zwierzaków.

Jak jednak zapewnia w wywiadzie udzielonym "Jakarta Globe" prezes BOS, Togu Manurung, rozpoczęty w 2002 roku proces przywracania zwierząt środowisku naturalnemu, będzie wznowiony w kwietniu 2011 i powinien zakończyć się w 2015 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.