Facebook Google+ Twitter

Oratorium Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

W sobotę, 12 czerwca br., w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Oratorium znalazło swoje miejsce przy wejściu na Golgotę Martyrologii Narodu Polskiego / Fot. Andrzej PruśW uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz infułat Czesław Wala - kustosz Sanktuarium wzięło udział kilkuset mieszkańców powiatu starachowickiego oraz wielu zaproszony gości, wśród których obecni byli posłowie na Sejm RP Marzena Wróbel, Ewa Malik, Maria Zuba, Bartłomiej Dorywalski, Jarosław Rusiecki i Krzysztof Lipiec, a także wielu przedstawicieli samorządów: burmistrz Kunowa Ireneusz Ożdżyński, wójt gminy Łagów Stefan Bąk, przewodniczący Rady Powiatu Starachowickiego Jan Wzorek, członek Zarządu Województwa Lech Janiszewski oraz radni Rady Miejskiej w Starachowicach i Rady Powiatu Starachowickiego.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej, ks. Andrzej Wróblewski powiedział, że Golgota świętokrzyska, to relikwiarz pamięci narodowej i wezwanie do tego, jak mamy służyć Ojczyźnie. Duchowny dodał, że w tym miejscu pojawia się kolejna, bolesna stacja.

"Chyba można powiedzieć, że oratorium będzie do nas mówić: pokój z Tobą przechodniu, wstrzymaj kroki i patrz oto 96 ofiar katastrofy smoleńskiej - wśród nich prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński - oddało życie za prawdę o Katyniu" - stwierdził ks. Wróblewski.

Po zakończeniu Mszy świętej wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystej procesji do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego, gdzie zostało poświęcone Oratorium Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, które powstało tam z inicjatywy gospodarza tego miejsca księdza infułata Czesława Wali. Oratorium to kamienna budowla w kształcie granic Polski z umieszczonymi w centrum zdjęciami 96 ofiar smoleńskiej katastrofy. U podstawy Oratorium stanęła kamienna urna, do której podczas Mszy świętej włożona została ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiej, a także fragment metalowej konstrukcji samolotu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bez komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alino, proszę spokojnie oddychać, to pomaga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogrom tego nieszczęścia jest powalający. Trudny do ogarnięcia. Przygniata mnie. Ja, moi bliscy, przyjaciele i dalsi znajomi, wstrząśnięci tym nieszczęściem, wstrzymaliśmy oddech w oczekiwaniu na wyjaśnienie przyczyn katastrofy. Lecz wiem, że po wyjaśnieniu nawet najdrobniejszych szczegółów i tak nigdy nie zdołam przejść nad tą tragedią do porządku dziennego. I chyba nie tylko ja. Mimo pozornej ciszy internet pęka w szwach od dyskusji, teorii spiskowych, hipotez, domysłów i spekulacji a wszystkim wypowiedziom towarzyszy "ocean" emocji. "Muzy milczą", jakby jeszcze wszystko się nie skończyło... Jestem pewna, że żaden upływ czasu, żadna powódź, nawałnica, wulkan ani meteor nie są w stanie odwrócić naszej uwagi od tej tragedii, odstawić jej na drugi plan. Widzę przed oczami twarze tych 96 wspaniałych ludzi i nie mogę zrozumieć dlaczego nie ma ich wśród nas. Mam nadzieję, że tam, gdzie odeszli są spokojni i uśmiechnięci. Podobno Bóg wybiera najlepszych. Oni byli najlepsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.