Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oratorium "Psałterz Wrześniowy" w Łodzi

Peter lodz
Peter lodz
Piotr Rubik - Psałterz Wrześniowy // fot. A.Głuc
Piotr Rubik - Psałterz Wrześniowy // fot. A.Głuc
Już w najbliższą sobotę łodzianie będą mogli usłyszeć najnowsze oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Poprzednie, Tu es Petrus, cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Czy teraz będzie podobnie?

„Psałterz Wrześniowy” to trzecia część Tryptyku Świętokrzyskiego, którego autorami są dramaturg Zbigniew Książek i kompozytor Piotr Rubik. Dwie pierwsze części, dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, to oratoria: „Świętokrzyska Golgota” i „Tu es Petrus”. To drugie oratorium łodzianie mieli okazje wysłuchać na żywo podczas dwóch koncertów w marcu i w maju br. Oba występy wzbudziły ogromne zainteresowanie publiczności. Natomiast 9 grudnia br. w Hali Sportowej odbędzie się koncert „Psałterza Wrześniowego”.

Wrzesień każdego z nas

Najnowsze oratorium jest opowieścią o minionych wrześniach. Wśród nich - o polskim wrześniu 1939 roku, o wrześniowym zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku. Ale także o „wrześniu” każdego z nas, gdy nie wiadomo skąd wypełza zło. – Zło, które bywa różnorakie. Zło, które bywa głupotą. Zło, które bywa biedą. Zło, które bywa fanatyzmem. Zło, które bywa maltretowaniem w domu żony. Zło, które jest zabijaniem. Zło, które jest łamaniem prawa boskiego i ludzkiego – jak mówi Zbigniew Książek, autor słów Oratorium. Autorzy w pieśniach, nazywanych przez nich psalmami, zapytali w imieniu swoim i nas wszystkich - ludzi dwudziestego pierwszego wieku - o sens wiary (która prowadzić może do ataków terrorystycznych), o gatunek ludzki (który poczynając od grzechu pierworodnego łamie prawo Boże i ludzkie), o nadzieję na życie po życiu i o miłość (która jest największym dobrem i jedynym ratunkiem dla oszalałego świata).

Twórcy i wykonawcy

Wrzesień i World Trade Center w Nowym Jorku, polski wrzesień 1939, inne wrześnie - to preteksty twórców do zapytania o BESTIĘ, przed którą ich zdaniem jedynym ratunkiem jest próba znalezienia w sobie i w innych kochania. I właśnie o tej miłości śpiewają na zakończenie „Psałterza Wrześniowego” jego wykonawcy. A wśród nich można podziwiać wspaniałych polskich artystów: Małgorzatę Markiewicz, Dorotę Jaremę, Joannę Słowińską, Janusza Radka, Macieja Miecznikowskiego i Przemysława Brannego. Solistom towarzyszy ponad 100-osobowy Chór Akademii Świętokrzyskiej i Chór Kameralny Fermata oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej. Oczywiście, całością dyryguje wspaniały i niezwykle ekspresyjny kompozytor i multiinstrumentalista Piotr Rubik. Honorowy Patronat nad występem Oratorium objął Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Początek koncertu 9 grudnia o godz. 18 w łódzkiej Hali Sportowej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto