Facebook Google+ Twitter

Order Odrodzenia Polski dla Rosińskiego

Grzegorz Rosiński – polski rysownik komiksów otrzymał z rąk ambasadora RP w Bernie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury.

fot. AKPA Autor jest najbardziej znanym za granicą polskim twórcą komiksów.

Urodzony 3 sierpnia 1941 w Stalowej Woli, w 1967 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Karierę rozpoczął od ilustrowania książek dla dzieci i okładek płyt, by w 1968 nawiązać współpracę z magazynem Relax. Z tamtego okresu pochodzą serie: "Kapitan Żbik" , "Legendarna historia Polski" , "Pilot śmigłowca".

Współpraca ze scenarzystą Jeanem Van Hamme'em zaowocowała powstaniem "Thorgala", docenionego na całym świecie. W wyniku wprowadzenia stanu wojennego opuścił Polskę i zamieszkał w Belgii, tam powstały: "Szninkiel" i "Yans".

Jest laureatem prestiżowych nagród Saint-Michel(za najlepszy komiks realistyczny), Grand Prix na festiwalu w Sierre, nagrodę dla najlepszego rysownika przyznaną przez belgijskie stowarzyszenie komiksu, nagrodę dziennikarzy na festiwalu komiksu Durbuy w Belgii, Grand Prix Albert Uderzo (za całokształt twórczości).

Grzegorz Rosiński jest uznawany za czołowego twórcę komisu w Europie.

Na pytanie czy myśli o powrocie na stałe do Polski odpowiada, że nie ma siły być w kraju, gdzie ciągle trzeba przekonywać, że komiks jest sztuką.

Obecnie mieszka w Szwajcarii.

ap

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pozazdrościc inteligentnemu facetowi! Sławny w Polsce, sławny w Szwajcarii... I ordery. I nie chce wracać. Takich ludzi nam trzeba za wzór. Jak babeczka, która ma 27-28 lat, jest nauczycielką i czeka na lot do Dublina. I nie wróci - jak zapewnia w reklamie. Idee patriotyzmu Giertycha tylko dla łosi? Ktoś przecież musi remontować wyłączniki, aby ostatni wyłączył światło...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.