Facebook Google+ Twitter

Order Orła Białego trafił do rąk kardynała Gulbinowicza

- Wrocław lat 80. to miasto szczególnie bojowe. Kościół w ogóle bardzo pomógł solidarności – mówił we wtorek prezydent Lech Kaczyński, honorując wrocławskiego kardynała, Henryka Gulbinowicza Orderem Orła Białego.

Na wyjątkowej uroczystości w Operze Wrocławskiej pojawili się najważniejsi dostojnicy świeccy i kościelni. Nie zabrakło prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego. Pojawili się też urzędnicy miejscy, europosłowie, samorządowcy i rodziny oraz przyjaciele odznaczonych. Największym zainteresowaniem przybyłych cieszyli się: prezydent RP Lech Kaczyński i kardynał Henryk Gulbinowicz.

- Jest to pierwszy Order Orła Białego na Dolnym Śląsku. Jeśli pierwszy, to może spóźniony, ale trafia w wyjątkowo godne ręce – tak Lech Kaczyński skomentował wręczenie Orderu Orła Białego kardynałowi Gulbinowiczowi. Prezydent uzasadniał swój wybór uhonorowania kardynała tym najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym, szczególnymi zasługami dla życia religijnego Polaków, a także wspieranie ruchów solidarnościowych.

Dumy ze wczorajszej uroczystości nie krył prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, który podziękował Lechowi Kaczyńskiemu za piękny i ważny dzień dla naszego miasta. – Jego Eminencjo, Wrocław jest Twoim miastem – takimi słowami Dutkiewicz zwracał się do kardynała, wręczając mu na dowód klucz do „Wrocławia i do naszych serc”.

Henryk Gulbinowicz, chwilę po tym, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru próbował tym kluczem otworzyć serce Dutkiewicza. - Mamy wielkie poczucie troski o jutro – tak kawaler Orderu Orła Białego mówił do przybyłych gości. Kardynał zwrócił uwagę na rolę, jaką odegrała Solidarność w walce z komunizmem. Przemówienie Gulbinowicza co chwilę przerywał aplauz publiczności. Kardynał niejednokrotnie używał zwrotu „moja mizerna osoba”, czym potwierdzał słynną skromność, o której mówił chociażby prezydent Wrocławia.

W czasie uroczystości prezydent Lech Kaczyński wyróżnił również sześć osób Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Spotkanie w Operze Wrocławskiej zakończył krótki recital solistów tejże opery.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.