Facebook Google+ Twitter

Ordynacja taka, jakiej chce PSL

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-18 07:35

"Rzeczpospolita" pisze, że w imię jedności koalicji Platforma zrezygnowała przy wyborach do Europarlamentu ze zmian w ordynacji. Z informacji gazety wynika, że premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak osiągnęli w tej sprawie kompromis.

"Rzeczpospolita" pisze, że głosowanie zaplanowane na czerwiec 2009 roku będzie pierwszym poważnym sprawdzianem poparcia po wyborach. Polska ma do zdobycia 51 mandatów.

Dziennik wyjaśnia, że PO chciała zmienić ordynację do Parlamentu Europejskiego i zamiast obecnych 13 okręgów wyborczych ustanowić jeden- Polacy głosowaliby na jedną listę.

Politolodzy oceniają, że dla PSL wprowadzenie listy krajowej nie byłoby korzystne. PSL w przeciwieństwie do PO i PiS nie ma bowiem tak znanych polityków, którzy byliby lokomotywami wyborczymi w skali kraju.

"Rzeczpospolita" przypomina, że PSL chciało podzielić Polskę na pięć okręgów liczących po 5 - 8 milionów wyborców. Jednak upadła ona po negocjacjach z koalicjantem.

PO przyjęło w końcu argumenty PSL, że trzeba dać obywatelom możliwość wyboru człowieka związanego z regionem. Zdecydował także argument, że wprowadzenie jednej listy krajowej obniżyłoby i tak niską frekwencję wyborczą- pisze "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita"/iar/kw/MagM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.