Facebook Google+ Twitter

Orędzie prezydenta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-19 21:37

Prezydent Lech Kaczyński podziękował w wieczornym orędziu wszystkim, którzy doprowadzili do finalizacji polsko-amerykańskich rozmów na temat umowy tarczy antyrakietowej. Podkreślił, że instalacja tarczy na polskim terytorium była jednym z priorytetów jego prezydentury.

Lech Kaczyński zaznaczył, że tarcza nie jest bronią ofensywną i nie jest skierowana przeciwko jakiemukolwiek krajowi. Dodał, że Polska jest krajem suwerennym i w tej sprawie ma prawo podejmować decyzje, jakie są korzystne z punktu swojego interesu.

Zdaniem prezydenta umowa wzmacnia polsko-amerykańską współpracę wojskową i jest gwarancją dla bezpieczeństwa Polski.

Polski przywódca podkreślił, że zarówno instalacja tarczy na polskim terytorium, jak i ostatnie działania dyplomatyczne w sprawie Gruzji, wzmacniają pozycję międzynarodową Polski. Prezydent przypomniał, że dzięki jego aktywnej polityce udało się podnieść na wysoki poziom stosunki z niedocenianymi wcześniej partnerami: Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, czy krajami bałtyckimi.

Polska stała się liderem regionu, a dzięki działaniom polskich dyplomatów udało zbudować się blok państw, których głos liczy się dla zachodnich partnerów. Podkreślił, że kraje Europy Wschodniej powinny zabiegać, by Unia Europejska i NATO uwzględniały ich historyczne doświadczenia. Według niego ostatnie wydarzenia dowodzą, że dokonuje się pozytywna ewolucja w tym względzie.

Prezydent powiedział, że wydarzenia sprzed kilku dni były okazją do pokazania światu, że Polska jest krajem odważnym i skutecznym. "Okazją by pokazać, że hasło Za Naszą i Waszą wolność, jest nadal żywe w polskich sercach" - powiedział prezydent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.