Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33775 miejsce

Organizacja Państw Amerykańskich wykluczyła ze swojego grona Honduras

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-05 07:12

Powodem jest zeszłotygodniowy pucz, w wyniku którego obalono prezydenta Manuela Zelayę. Zmuszony do opuszczenia kraju Zelaya zapowiada tymczasem, że wróci do Hondurasu.

- Organizuję powrót. To jest powrót prezydenta wybranego przez suwerenny naród - powiedział lokalnej telewizji. Z kolei rząd ostrzegł, że jeśli Zelaya wróci do kraju, to zostanie aresztowany. Nie wiadomo do końca jak ta groźba miałaby zostać wcielona w życie, bo Zelayi mają towarzyszyć prezydenci Argentyny i Ekwadoru. Na lotnisku są zaś spodziewane tysiące jego zwolenników.

Tymczasem kardynał Oscar Rodriguez, głowa kościoła rzymskokatolickiego w Hondurasie, wezwał Zelayę, by nie wracał z wygnania, bo może spowodować "rozlew krwi". Kardynał podkreślił, że od chwili obalenia Zelayi nikt nie zginął, więc prezydent powinien starannie rozważyć swe działania.

Tydzień temu w wyniku puczu tymczasowym przywódcą ogłosił się przewodniczący parlamentu Roberto Micheletti. Następnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych uznał zmianę władzy za niezgodną z prawem. Codziennie w stolicy Hondurasie, Tegucigalpie, odbywają demonstracje, zarówno przeciwników jak i zwolenników obalonego prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.