Facebook Google+ Twitter

Organizacja terrorystyczna ETA została bez przywódcy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-17 13:35

Policja francuska we współpracy z hiszpańską Gwardią Cywilną aresztowała Mikela Garikotz Aspiazu pseudonim Txeroki, przywódcę tzw. aparatu militarnego ETA, czyli wszystkich oddziałów odpowiedzialnych za zamachy terrorystyczne.

Do aresztowania doszło w Cauters, nieopodal Lourdes.

Txeroki i towarzysząca mu dziewczyna, której dane nie są jeszcze potwierdzone, zostali zaskoczeni rano. Jak się okazało, mieli pistolety, ale nie zdążyli ich użyć. Podczas rewizji w wynajmowanym przez nich mieszkaniu policja znalazła broń, komputery i fałszywe dokumenty.

Najbardziej poszukiwany terrorysta ETA był śledzony od miesiąca. Ma na swoim koncie kilkanaście zamachów, w których zginęło 9 osób. W 2006 roku wydał rozkaz o podłożeniu bomby na madryckim lotnisku. Zamach ten zerwał trwające z rządem negocjacje o złożenie broni. Z polecenia Txerokiego miał być zastrzelony król Juan Carlos.

Francuskie MSW zapewniło, że wkrótce Txeroki zostanie wydany hiszpańskim władzom. Jego nastepcą w ETA będzie prawdopodobnie Aitzol Oriondo, dotychczas odpowiedzialny za kradzieże materiałów wybuchowych. O Oriondo mówi się, że jest bardziej konserwatywny i okrutniejszy niż Txeroki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.