Facebook Google+ Twitter

Organizacje charytatywne apelują o zdjęcie VAT-u z SMS-ów wysyłanych na ich rzecz

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-02 09:07

20 znanych organizacji pozarządowych apeluje o zwolnienie z podatku VAT SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne. Darowizny przesyłane w formie SMS-ów to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych metod wspierania inicjatyw społecznych.

Jak piszą autorzy inicjatywy "Charytatywny SMS bez VAT", budzi moralny sprzeciw że budżet państwa zarabia na indywidualnych darczyńcach przekazujących pieniądze na cele służące dobru ogółu. Zaznaczają, że należy wziąć pod uwagę, że pieniądze zebrane w kampaniach SMS-owych w większości przeznaczane są na cele, które powinny być finansowane z budżetu państwa.

Na portalu www.ngo.pl czytamy, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z tej nowoczesnej i wygodnej formy przekazywania darowizn. W 2002 roku z metody tej korzystało 4 proc., a w 2007 - 26,3 proc. darczyńców. Równocześnie coraz więcej osób korzystających z tej formy przekazywania wsparcia, jest oburzonych faktem, że część przekazanej przez nich darowizny zabierana jest przez skarb państwa, który obciąża wysłane SMS-y 22-procentową stawką podatku VAT.

Przykładowo, jeżeli darczyńca za pomocą wysyłanego SMS-a przekazuje jakieś organizacji kwotę 5 zł, do obdarowanej organizacji trafia niecałe 4 zł, 1,1 zł darowizny w formie podatku VAT zabiera urząd skarbowy. Na rzecz naszych organizacji tylko w ciągu jednego roku 2008 darczyńcy przekazali prawie 22 i pół miliona zł, a z tej kwoty fiskus zabrał ponad 4 miliony.

W akcję włączyły się: Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Fundacja TVN „Nie jesteś sam", Forum Darczyńców, Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, Fundacja Polsat, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?", Amnesty International, WWF Polska, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą", Fundacja Świętego Mikołaja, Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja PricewaterhouseCoopers "Podaruj siebie", Krajowe Centrum Kompetencji, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", Fundacja Hospicyjna oraz Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.