Facebook Google+ Twitter

Organizacje korzystające z 1 proc. podatku mają więcej obowiązków

Weszła w życie znowelizowana ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która nakłada na organizacje korzystające z 1 proc. podatku dodatkowe obowiązki. Przepisy mają usprawnić przekazywanie pieniędzy dla OPP.

OPP będą miały więcej obowiązków, aby skorzystać z 1 proc. podatku / Fot. Grzegorz FrankiUstawa z dnia 22 stycznia 2010 roku o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw weszła w życie. Na mocy jej przepisów stowarzyszenia i fundacje posiadające status organizacji pożytku publicznego (OPP) będą musiały dopełnić więcej obowiązków, aby uzyskać pieniądze z 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych. Nieco więcej pracy będą też mieli pracownicy urzędów skarbowych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany spowodowane są częstymi błędami, jakie występowały dotychczas nagminnie w wykazie OPP. Często niepoprawny numer konta bankowego czy nieaktualne dane z Krajowego Rejestru Sądowego opóźniały przekazywanie pieniędzy właściwym podmiotom. Zdarzało się, że wykaz zawierał dane o podmiotach, które nie były już uprawnione do otrzymywania pieniędzy z podatków. Nowe przepisy mają to usprawnić, a prowadzony przez ministra pracy i polityki społecznej wykaz będzie zawierał wyłącznie prawidłowe informacje, które umożliwią sprawny przepływ środków finansowych przekazanych przez podatników.

Nowe regulacje przewidują, że wykaz OPP będzie ogłaszany aż cztery razy w roku w formie elektronicznej na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej.

Pierwsza publikacja nastąpi przed 15 grudnia roku podatkowego, a zawierać będzie tylko nazwy, siedziby i numery KRS wszystkich organizacji pożytku publicznego, za wyjątkiem tych, które w ustawowym terminie nie przekazały ministrowi sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności oraz odpowiedniego sprawozdania finansowego. W wykazie nie pojawią się też podmioty będące w likwidacji albo w stanie upadłości. Do 31 grudnia OPP będą mogły zgłosić zastrzeżenia, co do poprawności danych zawartych w tym wykazie.

Do 15 stycznia roku następującego po roku podatkowym wykaz OPP będzie rozszerzony o dostarczone przez ministra finansów numery rachunków bankowych zgłoszone przez organizacje w latach poprzednich. Jeżeli okaże się, że są one nieaktualne, to zainteresowane podmioty będą miały czas do 31 stycznia zawiadomić w formie pisemnego oświadczenia właściwego ze względu na siedzibę OPP naczelnika urzędu skarbowego o numerze konta.

Kolejny raz poprawiony wykaz ukaże się 15 lutego, a do końca tego miesiąca będzie jeszcze możliwość zgłaszania ostatecznych zastrzeżeń przez beneficjentów 1 proc. podatku.

Ostatecznie wykaz OPP zostanie zatwierdzony i opublikowany przez ministra 15 marca, a do 31 lipca nie będzie można już zmieniać numerów rachunków bankowych, chyba że zmiana ta nastąpi z przyczyn niezależnych od organizacji.

Żadna ze zmian przepisów nie będzie miała znaczenia dla podatników. Nadal będzie można przekazywać 1 proc. swojego podatku bezgotówkowo, wpisując w odpowiednie rubryki formularza rocznego rozliczenia z fiskusem jedynie nazwę i numer KRS beneficjenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cenna informacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.