Facebook Google+ Twitter

Organizacje pozarządowe protestują

Do fali krytyki pomysłów rządu dołączyły organizacje trzeciego sektora - do 4 września zbierane będą podpisy organizacji, które nie zgadzają się z propozycją zmian w ustawie o podatku od osób prawnych.

W lipcu rząd przekazał do Sejmu projekt zmian w ustawie o podatku od osób prawnych. Zniknąć ma zapis pozwalający dotąd przedsiębiorcom - darczyńcom odpisać od podatku część kwoty przeznaczonej na cele charytatywne.

Darowizny od przedsiębiorców stanowią niekiedy połowę budżetu organizacji pozarządowychNa ręce szefa Kancelarii Premiera oraz Marszałka i wicemarszałków Sejmu, klubów parlamentarnych i Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi złożony zostanie list, którego sygnatariusze proszą o wycofanie kontrowersyjnego zapisu. Projekt zmian w Ustawie nie był konsultowany z trzecim sektorem. Zdaniem przedstawicieli organizacji pozarządowych, wprowadzenia proponowanych zmian dotknie szczególnie organizacji działających na rzecz społeczności lokalnych. Wśród celów, które wspierają najczęściej znajdują się: działalność charytatywna, nauka i oświata, ochrona zdrowia, sport i kultura. Darowizny od osób prawnych stanowią 20-50 proc. budżetu organizacji lokalnych, a ich spadek spowoduje przede wszystkim pogorszenie sytuacji tych, którym organizacje trzeciego sektora pomagają.

Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że zamiast planowanych oszczędności w budżecie, paradoksalnie może nastąpić wzrost wydatków państwa na realizację celów publicznych. " Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów w 2005 roku darowizny wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiły 321 456 tys. zł. (...) Kwota ta, siedmiokrotnie wyższa od planowanych oszczędności, spożytkowana została na realizację zadań z dziedziny opieki społecznej, zdrowotnej, wychowawczej, oświatowej, kulturalnej, itp., a więc tych, w których organizacje pozarządowe wyręczają państwo, świadcząc jednocześnie swoje usługi czterokrotnie taniej od jednostek budżetowych." - piszą autorzy listu.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy ktoś biegły w matematyce oświeci moje opony - kto i po co wymyślił odpisy podatkowe? Bo ja tego za chińskiego nie mogę zrozumieć. Ktoś wpłaca np. 1000 zł, dokumentuje i po jakimś czasie otrzymuje zwrot podatku 200 zł. Po likwidacji możliwości odzyskiwania danin, wpłacamy 800 zł i dostajemy do zwrotu figę z makiem. W obu przypadkach szlachetni darczyńcy przekazują na szczytne cele po 800 zł. A moze ja coś źle policzyłem? Może tu jest taka wielka różnica, że istotnie wielkie firmy, w tym prywatne osoby, nagle nie przekazują na biedne dzieci i starszych a wymagających pomocy ani grosza?
Natomiast słyszałem, że wielki humanista a darczyńca przekazuje księdzu znacznie niższą kwotę niż ksiądz mu kwituje. Co prawda nic to nie ma z wiekodusznością, a w przypadku księdza to jest esencja bezbożności, jednak moje opony tu trafnie oceniają takie "dobrodziejstwo"...
Być może, że darowizny to był kiedyś dobry pomysł, ale kiedy słysze to słowo, to kojarzę je z przekrętami typu hece z paliwami, fundacjami, cłami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.