Facebook Google+ Twitter

Organizacje pozarządowe pytają o inwigilację obywateli i PRISM. Rząd milczy

Dziewiętnaście instytucji państwowych otrzymało zestaw stu pytań od Helsińskiej Fundacji Praw człowieka, Amnesty International i Fundacji Panoptykon. Dotyczą one inwigilacji, programu PRISM i Edwarda Snowdena.

 / Fot. PAP/EPA"Najważniejsze pytania dotyczą stanu wiedzy polskich władz o inwigilacji realizowanej przez amerykańskie służby" - mówiła szefowa Fundacji Panoptykon, Katarzyna Szymielewicz cytowana przez Polską Agencję Prasową. Organizacje pozarządowe chciały się dowiedzieć od jak dawna polski rząd wie o PRISM. Jeżeli władze posiadają informacje na ten temat z mediów, oznacza to, że były inwigilowane przez NSA.

Zapytano również o wniosek azylowy, który złożył autor przecieku na temat PRISM, Edward Snowden. Fundacje interesuje czy wniosek był oficjalny oraz kto i z jakich powodów odmówił jego rozpatrzenia.

Szymielewicz zwraca uwagę, że to już druga próba uzyskania informacji na temat PRISM. Pierwsza miała miejsce podczas debaty odbywającej się 11 września. Członkowie rządu nie pojawili się na niej.

"Nadal nie wiemy, czy polskie władze miały świadomość o działaniach amerykańskich służb, czy były świadome skali inwigilacji. Nie wiemy także, jak na ujawnione przez Edwarda Snowdena informacje, polskie władze zareagowały. Mamy tylko bardzo ogólne informacje o notach dyplomatycznych" - mówiła szefowa Fundacji Panoptykon. Dlatego skierowano pytania do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Sejmu, Senatu, szefów specsłużb, GIODO, prezesa UKE, Prokuratora Generalnego i oczywiście premiera oraz prezydenta.

Organizacje mają zamiar domagać się odpowiedzi na pytania złożone w trybie dostępu do informacji publicznej do skutku - zapowiedział Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W przypadku niepowodzenia będą domagać się ich przed sądami.

Pytania można przeczytać w dokumencie na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.