Facebook Google+ Twitter

Organizacje pozarządowe są partnerem lokalnej wladzy

Współautorzy: Barbara Podgórska

Taki informator powinien być w każdej gminie, a przynajmniej w każdym powiecie, zarówno grodzkim, jak i ziemskim. Tam gdzie władze samorządowe traktują III sektor partnersko.

Okładka / Fot. Adam KJ. PodgorskiW Rudzie Śląskiej ukazała się aktualna edycja „Informator. Organizacje pozarządowe Rudy Śląskiej 2010”. Niewielka broszurka pomysłu Joanny Nawy, do niedawna pełnomocnika prezydenta miasta ds. organizacji pozarządowych, jest papierową wersją „Mapy rudzkich NGO” dostępnej na witrynie internetowej orgrudasl.pl. Wydawnictwo przynosi raport o 215 organizacjach składających sie na bogatą i różnorodną mozaikę sektora pozarządowego w Rudzie śląskiej. Są to zarówno stowarzyszenia rejestrowane, stowarzyszenia zwykłe, kluby sportowe i fundacje, organizacje samodzielne i stanowiące jednostki terenowe innych organizacji. Informator przynosi ich wyszczególnienie w układzie „branżowym”, to znaczy w rozróżnieniu na działy: ekologia, kultura, sprawy społeczne, zdrowie i pomoc społeczna, sport i rekreacja. W obrębie głównych grup wyodrębniono niekiedy kategorie bardziej szczegółowe, np. hobby, profilaktyka, itp.

Każda organizacja posiada w informatorze swoją metryczkę: nazwę, nazwisko prezesa zarządu, adres pocztowy siedziby, telefony kontaktowe, adres elektroniczny, adres strony internetowej. Informacje te są bardzo przydatne w razie potrzeby pilnego kontaktu. Integralną częścią broszury jest „Karta współpracy Miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego”, „Program współpracy Miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi na rok 2010” oraz liczne związane z tym zarządzenia prezydenta miasta i załączniki do nich. Jest tu także wykaz organizacji ze statusem pożytku publicznego. Wreszcie jest lista przydatnych adresów internetowych.

Słowem rzecz mała, a przydatna i pożyteczna na co dzień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No to teraz potrzeba nam jeszcze inkubatora dla NGO w Rudzie Śląskiej, słowem miejsca, w którym początkujące organizacje dostaną lokal, żeby móc działać, w takim miejscu do dyspozycji organizacji powinien być radca prawny oraz księgowy, tak aby organizacje w każdej chwili mogły się skonsultować, a tym samym uniknąć niepotrzebnych "wpadek". które czasami na początku działania mogą się pojawiać. W inkubatorze można również organizować szkolenia dla pracowników NGO, a przede wszystkim powinno to być miejsce wymiany doświadczeń organizacji działających nie tylko w tej samej branży. Jest nas tyle w Rudzie Śląskiej, a tak mało o sobie wiemy, gdybyśmy połączyli siły możemy zdziałać na prawdę bardzo dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.