Facebook Google+ Twitter

Organizacje pozarządowe wzywają do odbudowy Strefy Gazy

Owocem spotkania szesnastu organizacji pozarządowych w Paryżu, jest wydany we wtorek (22 grudnia) dokument, w którym wytknęły one społeczności międzynarodowej niedotrzymanie obietnic pomocy przy odbudowie Strefy Gazy.

Uczestnicy demonstracji "Powstrzymać izraelską masakrę Gazy!". Demonstracja poparcia dla Palestyńczyków przeszła Warszawie spod ambasady Palestyny pod ambasadę Izraela, styczeń 2009 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiW spotkaniu brały udział największe organizacje humanitarne z Amnesty International i Oxfam na czele. Wspomniane obietnice odbudowy zostały złożona przez społeczność międzynarodową, po zakończeniu przeprowadzonej przed rokiem operacji „Płynny Ołów” (nazywanej czasem przez media arabskie „Masakrą Gazy”).

Opublikowany dokument jest kolejnym, po oenzetowskim raporcie Goldstone’a, wskazującym na katastrofalne konsekwencje ataku Izraela. Odmienność paryskiego oświadczenia polega przede wszystkim na tym, że potępiono w nim całą społeczność międzynarodową, a nie tylko sam Izrael, ponoszący bezpośrednią odpowiedzialność za sytuację na terenach palestyńskich.

Konferencja prasowa Inicjatywy Stop Wojnie pod hasłem "Stop rzezi w Strefie Gazy". Nz: Andrzej Żebrowski (L), Maciej Wieczorkowski (C) i Omar al Shihabi (P). / Fot. PAP/Radek PietruszkaOrganizacje pozarządowe wskazują, że ludność palestyńska nie jest w stanie własnymi siłami przeprowadzić wymaganych prac. Głównym zarzutem pod adresem społeczności międzynarodowej jest zdrada mieszkańców, którym obiecano doprowadzenie do zaprzestania blokady, będącej główną przeszkodą w odbudowie po zeszłorocznym ataku. Organizacje wskazują, że od czasu zawieszenia broni strona izraelska wpuściła do Strefy jedynie 41 ciężarówek ze sprzętem umożliwiającym prowadzenie prac budowlanych.

Zniszczenia w zabudowie, infrastrukturze i rolnictwie wymagają, zdaniem sygnatariuszy, tysięcy pojazdów ze sprzętem, który umożliwiłby powrót do stanu sprzed inwazji. W dokumencie zaproponowano także europejskim ministrom spraw zagranicznych, wymieniając z imienia Catherine Ashton (szefowa dyplomacji UE - przyp. red.), odwiedzenie Strefę Gazy i przekonanie się na własne oczy, jak żyją jej mieszkańcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Taki los politycy zgotowali obu narodom: http://www.widelec.org/index.php?page2=1&site=blog&action=detail&blog_id=2784&site=blog&section=1&text=&pages=10

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Blokada Strefy Gazy utrzymuje się już ponad dwa lata, powodując ogromne problemy ekonomiczne i humanitarne. (...)
Skuteczność blokady wzmacnia mur, który postawiły władze izraelskie przy granicy ze Strefą Gazy. Podobną konstrukcję, stalową i sięgającą głębiej, aby zapobiegać przemytowi podziemnymi tunelami, stawia Egipt."

"A mury rosną, rosną, rosną
Łańcuch kołysze się u nóg..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.