Facebook Google+ Twitter

Orientacja seksualna i płeć kulturowa są ze sobą zgodne

Nasz mózg jest w stanie przechwycić erotyczne zdjęcia zgodnie z wzorcem orientacji seksualnej.

Zespół psychologów Uniwersytetu w Minnesocie wykazał, że kiedy pokazuje się nam erotyczne zdjęcia, ale w taki sposób że nie jesteśmy tego świadomi, to nasz mózg jest w stanie je przechwycić (dostrzec, wykryć, wypatrzeć, zauważyć - detect) i zareagować na nie zgodnie z naszą płcią społeczno-kulturową i orientacją seksualną.

Zespół prowadzony przez magistranta Yi Jiang i jego kopromotora– profesora psychologii – Sheng He - wykazał, że osoby poddane badaniu przesuwały ognisko swojej uwagi wzrokowej w zależności od tego czy byli to mężczyźni hetero/homoseksualni, kobiety hetero/homoseksualne, czy też biseksualiści, nawet wtedy kiedy nie byli świadomi erotycznych zdjęć w ich polu widzenia.

Naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich badan online w Proceedings of the National Academy of Sciences, podkreślili, że o ile różnice pomiędzy grupami są oczywiste, to różnice pomiędzy poszczególnymi osobami już nie są tak wyraźnie i nie można ich wykorzystać w celu określenia orientacji seksualnej danej osoby.

Celem badania było wykrycie mechanizmów, za pomocą których mózg przetwarza informacje wizualne, które nie są w sposób świadomy postrzegane przez badanych.

Kiedy badani są świadomi wizerunków (zdjęć) sekwencja działań podejmowanych przez mózg w celu przetworzenia tych wizerunków jest bardzo skomplikowana, ponieważ w akcję angażują się neurony w różnorakich mechanizmach zwrotnych i przenikowych, szczególnie w przypadku informacji obciążonej emocjonalnie. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie natomiast, badali przepływ informacji na wcześniejszym etapie, kiedy przepływa ona jeszcze jedynie wzdłuż jedno-kierunkowej ścieżki.

“Staramy się ustalić co dzieje się kiedy u danej osoby nie ma świadomej percepcji wizualnej. To znaczy w jaki sposób mózg przetwarza informację wizualną niezależnie od świadomość” - powiedział He.

Do wygenerowania aktywności mózgu, naukowcy posłużyli się zdjęciami erotycznymi ponieważ tego rodzaju zdjęcia zapewniają wywołanie silnych reakcji i wyraźnych wzorców w danych. Badacze są jednak przekonani, że mechanizmy, za pomocą których mózg przetwarza tego typu obrazy, są uniwersalne.

“Z całą pewnością nie działa to jedynie w odniesieniu do zdjęć erotycznych” - powiedział “Jednak zdjęcia erotyczne wyróżniają się pod względem siły (mocy) wygenerowania reakcji”.

W przeprowadzonym eksperymencie badani byli usadowieni w stereoskopach, co pozwalało na to, żeby różne obrazy były demonstrowane równocześnie do lewego i prawego oka. Każde oko widziało kwadratowy ekran, który był podzielony na dwie części. jedno oko widziało nieuszkodzony obraz nagiej osoby w jednej części i ten sam obraz (zaszyfrowany) w sąsiedniej części. Drugie oko w tym czasie widziało w dwóch częściach drugiego ekranu wysoko-kontrastowe, ruchome wzorce, podobne do “śnieżenia ” na ekranie telewizora. Jak odbierali to badani, obrazy z obydwu ekranów zachodziły na siebie. Ruchome obrazy z jednego z ekranów miały taki efekt, że tłumiły informacje płynące z drugiego oka, powodując, że nieuszkodzone zdjęcia wydawały się niewidzialne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Płeć społeczno-kulturowa, a cóż to za wytwór? :) Dobrze napisany art. - jak i zresztą inne. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.