Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orientalizm w Muzeum Narodowym w Warszawie

Martyna Przybyłowska
Martyna Przybyłowska
Materiały prasowe
Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice w Polsce w XIX i I połowie XX wieku to nazwa wystawy, jaką od 17 października można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawa ta jest pierwszą tak dużą prezentacją malarstwa, rysunku i grafiki o tematyce orientalnej w Polsce w XIX i I połowie XX wieku. Zostały na niej zaprezentowane prace wszystkich znaczniejszych artystów polskich, którzy w różnym stopniu czerpią inspiracje z Orientu. W sumie na wystawie pokazano blisko 200 obrazów i ponad 100 rysunków oraz rycin pochodzących z 27 instytucji kulturalnych w całym kraju.

Jednym z głównych powodów zorganizowania wystawy jest fakt, iż twórczość XIX-wiecznych orientalistów, ciesząca się za ich życia wielką popularnością, a przez historyków sztuki minionego stulecia skazana na muzealny magazyn, przeżywa dziś renesans w całej Europie. Dlatego też organizatorzy wystawy starali się zaprezentować orientalizm jako przejaw historycznych kontaktów ze Wschodem, z którym graniczyliśmy w przeszłości i od którego przejęliśmy szereg elementów kultury materialnej i sztuki. Tym samym chcieli oni, aby wystawa ta przyczyniła się do lepszego poznania orientalizmu w Polsce a także w całej Europie (nazwą „orientalizm” określa się prąd kulturowy, czerpiący inspiracje z kultury szeroko pojętego Wschodu, najczęściej rozumianego jako kraje należące do kręgu kultury islamskiej).

Jak zostało podane na stronie internetowej muzeum, wystawie towarzyszy naukowy katalog opracowany przez pracowników instytucji wypożyczających obiekty, pod redakcją Anny Kozak i Tadeusza Majdy, którzy są kustoszami wystawy. Dzięki temu osoby zwiedzające muzeum mają okazję zobaczyć wiele ciekawych prac m.in. przedstawienia Mickiewiczowskiego "Farysa" w akwarelach Juliusza Kossaka, jeźdźców wschodnich, potyczek, bitew i życia na kresach w twórczości Józefa Brandta, Wacława Pawliszaka, Alfreda Wierusza-Kowalskiego czy Michała Gorstkina-Wywiórskiego. Prace te zaprezentowane zostały na wystawie w kilku grupach tematycznych tj. obrazy jeźdźców wschodnich, sceny historyczne, portrety, sceny rodzajowe, strój i broń, pejzaż, wątki biblijne, fauna i flora, ilustracje do utworów literackich.

W celu ukazania szerokiego kontekstu orientalizmu w sztuce polskiej, na wystawie został zaprezentowany również niewielki pokaz prac znanych europejskich orientalistów: Jeana-Léona Gérôme, Horace Verneta, Etienne Dineta, Félixa Ziema, Wasilija Wereszczagina, Carla Wernera i innych.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 21 grudnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto