Facebook Google+ Twitter

Orientalna Warszawa? Czy może jednak to FantAzja?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-14 07:46

Marzyłeś kiedyś o podróży do Azji? Interesują Cię obce kultury i bogactwo orientalnego świata? Już 3 i 4 marca na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się festiwal kultur Azji.

Wszystko zaczęło się w lutym 2011 roku, gdy po wielomiesięcznych przygotowaniach odbył się po raz pierwszy festiwal FantAzja. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie organizowane z ramienia międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, poświęcone w całości kontynentowi azjatyckiemu.

„Olbrzymi sukces” – można by rzecz, biorąc pod uwagę, że zostało zorganizowane przez czwórkę studentów, którzy nie mieli wcześniej jakichkolwiek większych doświadczeń w organizowaniu eventów. Uzbrojeni jedynie w zapał i miłość do Azji zorganizowali dwudniowy festiwal kultur Azji Wschodniej, w którym pomimo zimowej pogody wzięło udział łącznie 2000 osób. Uczestnicy mogli wybierać spośród 56 warsztatów i pokazów, nawiązujących swą tematyką do dalekowschodnich atrakcji i obyczajów, a które zorganizowano przy współudziale 42 partnerów, współpracujących z krajami Azji lub propagujących elementy dziedzictwa kulturowego Azji Wschodniej w Polsce.

W ręce szczęśliwców poszło wówczas 70 nagród, o które można było walczyć w konkursach zorganizowanych w ramach przedfestiwalowej akcji promocyjnej.

Adrianna Filipiak, Festiwal Fantazja

Tak było rok temu. Czego można spodziewać się tym razem? Z pewnością formuła drugiej edycji festiwalu FantAzja będzie zbliżona do poprzedniej. Tym razem jednak wydarzenie będzie miało dużo większą skalę. Dwudniowy festiwal będzie obfitował w pokazy, warsztaty i degustacje o zabarwieniu azjatyckim. Większość atrakcji, w tym koncerty, pokazy sztuk walki i tańca azjatyckiego, prelekcje, i wykłady prowadzone przez uniwersyteckich wykładowców, będzie miała miejsce w gmachu Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że poparcia całej inicjatywie udzieliły cztery ambasady: Japonii, Indonezji, Malezji oraz Mongolii.Ponadto skoncentrowano się na kulturach państw obszaru Azji Południowo-Wschodniej. Oznacza to, że osoby biorące udział w festiwalu będą mogły dowiedzieć się dużo o państwach takich jak Japonia, Indie, Malezja, Indonezja, Chiny, Laos, Tybet, Mongolia i inne. W trakcie dwóch dni festiwalu zaplanowano między innymi prelekcję podróżnika Robba Maciąga, pokaz chińskich sztuk walki w wykonaniu Mistrza Nam Bui Ngoca, slajdowisko prof. Bogdana Góralczyka na temat Birmy. Uczestnicy będą mogli spróbować swych sił w tańcu indyjskim, zgłębić sztukę medytacji. Będzie można skosztować również specjałów tradycyjnej kuchni malezyjskiej, czy japońskiej, a także dowiedzieć się więcej o wycieczkach do Azji organizowanych przez Biuro Podróży CT Poland. Przeniesiemy się myślami na tropikalne indonezyjskie wyspy podczas koncertu Warszawskiej Grupy Gamelanowej. Będziemy podziwiać orientalne dźwięki takich instrumentów jak np.:
koto, czy chiński szarpany instrument strunowy o zabawnej dla Polaków nazwie - pipa. Festiwal będzie atrakcją zarówno dla dzieci, uczniów, studentów, jak i dla osób dorosłych.FantAzja oferuje unikalną wartość, jaką jest wgląd w esencję obcych nam kultur. W taniec, sztukę, filozofię, religię, podróże... Kawałek świata przywozi do Warszawy i nim inspiruje.” powiedział Tomek Michniewicz, znany dziennikarz i podróżnik, autor takich bestsellerów jak „Gorączka”, czy „Samsara”, który brał udział w pierwszej edycji Festiwalu.Swoją opinię dotyczącą festiwalu wyraził również Piotr Czerwiński, właściciel HENHAO Akademii Języka Chińskiego: „Festiwal FantAzja to wyjątkowy projekt zwracający uwagę na rejon Azji Południowo-Wschodniej. To doskonała okazja do odkrycia różnorodności i potencjału tego najszybciej rozwijającego się regionu świata. Bogaty program i szerokie grono partnerów sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno miłośnik Azji jak i osoba dopiero rozwijająca swoje zainteresowania tym rejonem świata. Akademia HENHAO miała przyjemność wspierać projekt od samego początku prowadząc lekcje pokazowe języka chińskiego oraz wykłady tematyczne. Z radością witamy kolejną jego edycję. Mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie przyczyni się on do zwiększenia zainteresowania Azją oraz Chinami w szczególności.Głos zabrała również Katarzyna Puchalska ze Szkoły Języka Japońskiego Kakehashi: „Festiwal Fantazja, w którym braliśmy udział od pierwszej odsłony, promuje nie tylko kulturę państw azjatyckich, ale ma również na celu przybliżyć jej nieznane i ciekawe aspekty. Szkoła Kakehashi prowadziła pokaz strojów japońskich, na który zapraszamy również w tym roku, oraz warsztaty z języka japońskiego. Cieszymy się, że nasze stoisko było tak licznie odwiedzane przez zwiedzających, dla których także w tym roku przygotowaliśmy różnorodne atrakcje.”

(Adrianna Filipiak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marta Kulesza
  • Marta Kulesza
  • 14.02.2012 11:00

Wydarzeń o dokładnie takiej tematyce brakuje mi w Warszawie. Fajnie, że coś takiego ma mieć miejsce - również będę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotrek Lech
  • Piotrek Lech
  • 14.02.2012 10:43

Zapowiada się interesujące wydarzenie w Warszawie! Na pewno wpadnę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.