Facebook Google+ Twitter

Orientalny klimat Genewy z minaretem w tle

Okazuje się, że w demokratycznej Europie są wyznania religijne równe i "równiejsze".

 / Fot. dailymail.co.ukTrybunał w Strasburgu opowiedział się w ogłoszonym werdykcie przeciwko katolickim krucyfiksom wiszącym na szkolnych ścianach, a Szwajcarzy opowiedzieli się w ogólnokrajowym referendum przeciwko muzułmańskim minaretom, ingerującym w charakter architektonicznego krajobrazu szwajcarskich miast. O ile akcja powstrzymania ekspansji symboli katolickich zyskała aprobatę strażników wolności i tolerancji, o tyle analogiczna akcja zakazu ekspansji symboli islamu spotkała się z ich oporem. Okazuje się, że w demokratycznej Europie są wyznania religijne równe i "równiejsze".

Z nagłówków podawanych przez media można odnieść wrażenie, że chodzi o całkowity zakaz budowy meczetów i praktykowania wiary muzułmańskiej na terytorium Szwajcarii. Nie wiem czy to efekt zamierzony, czy dzienniki przeceniają ogólną wiedzę na temat architektury swojego przeciętnego odbiorcy, który niekoniecznie od razu musi skojarzyć, że minaret to nie do końca to samo, co meczet, ale jego niedomiar chęci do uważnego czytania idzie w parze z nadmiarem chęci do pisania prowokacyjnych komentarzy pod artykułem w stylu: "a co jeśli społeczność kalwińska zakazałaby budowy katolickich kościołów?" - no rzeczywiście, skoro zakazali budowania wieżyczek przy świątyniach muzułmańskich to niech zakażą budowania całych świątyń katolickich, logiczne (na swój sposób).

Być może obrońcy krucyfiksu czynią niedźwiedzią przysługę chrześcijaństwu, bo jego główny symboliczny obiekt kultu nie spotyka się ze zrozumieniem wśród przedstawicieli innych kultur, zdziwionych dlaczego wyznawcy religii głoszącej miłość i pokój czczą podobiznę ludzkiej istoty przybitej gwoździami do kawałka drewna? Kontrast między chrześcijańską ideą miłości bliźniego a symboliką powiązaną z sadyzmem, wampiryzmem i kanibalizmem, potrafi wzbudzić taką samą konsternację na twarzy mieszkańca Dalekiego Wschodu zafascynowanego kulturą Zachodu, jaką zapewne wzbudziłaby drewniana figurka medytującego w pozycji lotosu, uśmiechniętego Buddy z karabinem maszynowym w ręku i wieńcem amunicji na ramionach a la Rambo na twarzy długowłosego hipisa w hinduskim sklepie z pamiątkami.

Islam nie dorobił się takiej kontrowersyjnej symboliki, a jedynym problemem jest w tym przypadku nadmierna ostentacyjność jego architektury po względem wysokości nieszczęsnych wieżyczek. Nadają one dużym, szwajcarskim miastom niepożądany pseudoorientalny klimat, a wizerunek miasta to nie tylko kaprys jego mieszkańców, ale także m.in. profity z turystyki. Czy gdyby ktoś wybudował wyraźnie górujący ponad dachami bazarów kilkunastometrowy, drewniany pal w środku Damaszku z atrapą wiszącej na nim istoty ludzkiej, a zdegustowani Syryjczycy w referendum zgodnie orzekliby, że nie chcą u siebie budowy większej liczby takich dziwactw, wtedy obrońcy tolerancji religijnej ogłosiliby zamach na wolność mniejszości chrześcijańskiej w syryjskiej stolicy? Czy każdy Szwajcar musi koniecznie zrozumieć, że pobożnemu muzułmaninowi na obcej ziemi oprócz meczetu do pełni szczęścia potrzebna biała rakieta nad jego dachem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Początek dobry, wbrew pozorom temat bardzo ciekawy. No ale zeszliście na przepychankę, więc idę. Mogę Wam powiedzieć że poznałem różnych ludzi i chyba wszyscy chcą dobrze. To jest tak jak z beczką miodu i dziegciem. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

hahaha. !!!! żądam satysfacji!!! do "starszej osoby" bardzo mi daleko, i jak sądzę Mama Macieje też "strszą osobą" nie jest. Moj syn, będęcy rówieśnikiem Macieja, nie pozwala mi nawet pomyśleć , że do takich mogłabym się zaliczyć, a co dopiero, gdyby wiedział, że ktoś mnie na półkę starszych wkłada?

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/11/30/AR2009113003729.html , http://www.nytimes.com/2009/12/01/opinion/01Tue3.html?scp=4&sq=&st=nyt ."... Dopóki Europa nie stawi czoła temu, jak traktuje imigrantów - muzułmańskich i innych - kontynent będzie nadal widownią kompromitujących prawicowych erupcji, które pozbawiają go wszelkiego prawa do prawienia innym kazań na temat wolności i praw człowieka ..."

Ten fragment z Washington Post najbardziej mnie rozbawil. Nie ma to jak pomroczność jasna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.12.2009 23:28

Chłopcze drogi. Jakkolwiek poruszyłeś interesujący temat, tak w komentarzu dałeś świadectwo swojej ignorancji. Mocniejszych słów nie używam ze względu na ryzyko zbanowania. Jeśli twoim jedynym zmartwieniem jest cena browaru to po cholerę piszesz o problemie budowy minaretów??? Pisz o piwie - proste, prawda? I drobna uwaga na koniec: Odpisując Pani Barbarze wypada użyć odrobinę innego języka: Piszesz do osoby która być może jest w wieku Twojej matki. W moich szczenięcych latach na dobre wychowanie pomagało "garbowanie skóry", w Twoim wieku na wszelką "resocjalizację" chyba już jednak za późno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak podaje nasz korespondent / TT / na wygnaniu jedna z najwiekszych gazet we Francji LE FIGAGO przeprowadziła sondaż wśród swoich czytaleników na temat ewentualnego referendum na wzór przeprowadzonego w Szwajcari i o dziwo 76% głsujących opowiedziało się za zakazem budowania "minaretów" we Francji. Kampania prowadzona przez rządy wielu krajów UE odbiegają od woli i zdania swoich narodów w tej sprawie , komu zależy na takiej deziformacji i libbingu "islamu" w Europie już w kolejnej realcji naszego korespondenta / obecnie cenzurowanego /.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to znaczy cały świat ?????? 24% polaków głosujących w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego? Świat tolerancji chyba ale jak wiemy to "mniejszość" której się przewróciło w główce chyba. Tak to jest "podaj rękę to ci ją całą utrącą".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Parti prawicowej UDC zebrali 100.000 głosów i odbyło się referendum / to wiadomość od TT / rząd Szwajcarii też był przeciwko tej inicjatywie - cos mi to przypomina nasze Polskie PODWÓRKO - politycy swoje , naród swoje hahahahahahahah

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2009 23:51

Właśnie się dowiedziałem z niemieckiej telewizji, że decyzja Szwajcarów to zwycięstwo skrajnie prawicowego populizmu i cały świat Szwajcarię ostro krytykuje.:))) Bez komentarza. Moda na tolerancję wygra z rozsądkiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro mamy konkretne informacje ze Szwajcari , na 26 kantonów 4 kantonu były na NIE 22 na TAK 57% procent spośród głosujących było za tym zapisem , wygrała demokracja / bezposrednia / i inicjatywa 100.000 obywateli z partii prawicowej czyli była to inicjatywa obywatelska , ludzie w Szwajcarii są przeciwko islamizacji karaju , wbrew rządowi o dziwo i udało się , niech Pani nie wierzy politykom , naród zdecydował za nich właściwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tym razem podobaja mi sie Szwajcarzy.Wyrazili glośno to, o czym od dawna mówi się w Europie półgębkiem. Co ważniejsze, wyrazili to w powszechnym referendum, a więc formie najbardziej mnie przekonującej. Nie chcą minaretów ( a więc meczetów) na swojej ziemi, tak samo jak kraje islamskie nie chcą światyń chrześcijańskich. Musi istnieć współzalezność, ścisła korelacja.Wieloletnie otwarcie Europy na islam, nie przyniosło żadnego efektu po drugiej stronie.Nadal dla chrzescijan nie ma u nich miejsca.Kraje islamskie nie wykorzystały szansy, która dała jej Europa.Co wiecej, to z Europy wywodzi się wielu bojówkarzy i terrorystów islamskich.
Czas więc zamykać bramy ! Brawo Szwajcaria !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.