Facebook Google+ Twitter

Original Unverpackt - Supermarkt czyli produkty bez opakowania

Na niecodzienny pomysł wpadły dwie panie z Berlina. Sara Wolf i Milena Glimbowsky otworzą supermarket bez opakowań.

 / Fot. Fot.: materiały promocyjnePierwszy taki supermarket w Europie, gdzie postawiono na ekologię. W sklepie tym, klienci nie znajdą plastikowych butelek,pojemników czy foliowych opakowań, które zawsze i tak kończą w śmietniku. Założycielki chcą by klienci przychodzili z własnymi torbami, opakowaniami i słoikami.Każdy klient będzie mógł samodzielnie wybrać i wypełnić danym produktem przyniesione ze sobą opakowanie.
Mąki, makarony, ziarna, pestki znajdą się w kontenerach zawieszonych na ścianach. Klient podstawiając pudełeczko i pociągając za dźwignię, będzie mógł napełnić taką ilością produktu jaką będzie chciał a nie taką jaką narzuca mu producent. Podobnie będzie z innymi produktami np. orzechami, suszonymi owocami, fasolą czy grochem. Ogórki czy oliwki też nie będą stanowić problemu. Wystarczy wyłowić z ogromnego słoja czy beczki.

Skąd się wziął pomysł?

Supermarketowa rzeczywistość - ogromne ilości plastiku, foli i opakowań zalewają codziennie świat. Każdego roku w samych Niemczech jest wyrzucanych 16 mln ton. Obie panie chcą pokazać, że bez tego można się obejść. W tym celu umieściły swój projekt na serwisie crowd-fundingowym, gdzie każdy może wpłacić datek na dany projekt. Ich kosztorys opiewał na 45 tys. euro. Zebrały 100 tys euro.

Obie panie mają nadzieję, że zaraz po jego otworzeniu sklep odniesie sukces i zacznie zarabiać na siebie.
Sklep powstanie w dzielnicy Kreuzberg, gdzie znajduje się wiele ekologicznych sklepów spożywczych i etnicznych kawiarenek. Tak więc i lokalizacja jest doskonała.


Komisja Europejska podała, że co roku na wysypiska w krajach UE trafia 8 mld samych torebek foliowych, które mogą przetrwać nawet 100 lat. Komisja zaproponowała zmiany dotyczące ograniczeń stosowania opakowań z tworzyw sztucznych, poprzez wprowadzenie opłat, co ma zniechęcić do ich kupowania.
Ze statystyk wynika, że przeciętny Duńczyk czy Fin zużywa tylko cztery torebki rocznie, Niemiec 70 a Polak, Słowak czy Czech ok. 466.gazeta wyborczaWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Dość zażmiecania jednorazówkami!" - to temat, który cały czas powraca. Wraz z pżytaniem: gdzie jest w tym wszystjkim sens z punktu widzenia słusznego w zasadzie celu, jakim jest ochrona środowiska przyrodniczego, a ile jest ekobzika?

W omawianej sprawie twórca ekologii Barry Commoner postulował powrót do opakowań szklanych już czterdzieści lat temu. Co zaś widzimy w parktyce w naszym kraju? Jako student nie miałem trudności z nabyciem mnóstwa napojów w zwrotnych butelkach. Obecnie więłkszość z tego (np. mleko, duża woda mineralna) to już tylko wspomnienie. Noszą zgniecione PET-y do specjalnego pojemnika, skąd zabiorą je do specjalnej spalarni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.