Facebook Google+ Twitter

Orkan Emma traci na sile, 12 osób zginęło

Współautorzy: Maksymilian Szczepaniak

Układ niżowy o imieniu Emma szybko oddala się od Polski. Był słabszy niż się tego spodziewaliśmy. Jednak spowodował śmierć 12 osób w całej Europie (w tym trzech w Polsce), ranił kilkadziesiąt oraz dokonał dużych zniszczeń.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. APPGwałtowny wzrost prędkości wiatru spowodowany był równie gwałtownym spadkiem ciśnienia, jaki zagwarantował nam niż Emma, który zawędrował do nas znad Atlantyku. Jednak jak szybko Emma przybyła tak szybko od nas odeszła. I to szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Emma przemieszcza się teraz na wschód i jak widzimy na zamieszczonym pod tekstem zdjęciu znajduje się teraz nad terytorium Litwy, Łotwy i Białorusi. Widzimy również, że nad Europą zanikają ogromne różnice ciśnień, a co za tym idzie wiatr będzie systematycznie słabnąć.

Hamburg Niemcy. / Fot. PAP EPA Maurizio GambariniW całej Europie Emma wyrządziła wiele szkód, a co gorsze spowodowała śmierć 12 osób: czterech w Austrii, dwóch w Czechach, trzech w Niemczech i trzech w Polsce. Ponadto powalonych lub połamanych jest wiele tysięcy drzew, pozrywane są linie energetyczne i dachy. W wielu krajach powstały ogromne utrudnienia w komunikacji drogowej, kolejowej, morskiej i lotniczej.

Pomimo słabnącego wiatru Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymuje dla całej Polski ostrzeżenia drugiego - najwyższego stopnia. W części województw (lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie) obowiązywać one będą do godziny 15. W województwie opolskim do godziny 18, a w pozostałych województwach ostrzeżenia odwołane zostaną między godziną 21 a 24.

 / Fot. screen z filmu autoraŚrednia prędkość wiatru w większości kraju nadal będzie wynosić od 40-60 km/h, a w porywach będzie osiągać do 90 km/h. Na pomorzu średnia prędkość będzie większa, 70-90 km/h Ponadto należy się spodziewać opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, gradu oraz burz.

Punkt kulminacyjny orkanu Emma mamy już za sobą, więc teraz wiatr powoli i systematycznie będzie słabnąć.

Ciągle jednak będzie mógł on wyrządzić szkody. Należy się liczyć z możliwością uszkodzenia przez wiatr budynków, dachów, drzewostanu (łamanie gałęzi, wyrywanie drzew o płytkim systemie korzeniowym) oraz linii napowietrznych. Aby zmniejszyć szkody jakie może wyrządzić wiatr należy z balkonów i parapetów zdjąć lub zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zaleca się nie parkowanie samochodów pod drzewami i tablicami reklamowymi.

W zawiązku z panującym na Bałtyku sztormem IMGW ostrzega, że w dalszym ciągu spodziewany jest wzrost poziomów wody na całym wybrzeżu, do stanów ostrzegawczych i alarmowych. Taki stan morza znacznie utrudni pracę portów i żeglugę. Wiatr przewrócił pojemnik na rzeczy PCK w Murowanej Goślinie. / Fot. Maksymilian SzczepaniakNależy spodziewać się intensywnego podmywania brzegów morskich, szczególnie klifowych. Natomiast w północnej i południowej Polsce z powodu padającego deszczu spodziewany jest wzrost poziomu wód w rzekach do stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Czekamy na Wasze zdjęcia i filmy pokazujące poczynania i zniszczenia orkanu Emma. Możecie wysyłać je na adres: bogdanowicz.p@gmail.com

Układ ciśnień nad Europą po przejściu orkanu Emma.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

U mnie do wczoraj i dziś nadal strasznie wieje i pada, przez całą noc trzęsły mi się okna. Nie zdecydowałam się jeszcze wyjść na dwór, poczekam aż przejdzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele hałasu o nic. Jeśli nie liczyć dwóch zabitych w Polsce, kilku dziesiątek miejscowości bez prądu i innych strat. Chyba że liczyłaś że coś Cię osobiście trafi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i wiele hałasu o nic. w wawie cisza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Kutnie cisza:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

kim jest ta pani na zdjeciu w artykule? czy to nie angela merkel????????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za stanie na straży i ciągłą aktualizację artykułu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przejdzie w nocy, kiedy grzeczni obywatele będą już spać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.03.2008 19:03

Na razie slabiutko. Moze cos sie jeszcze zmieni ale wyglada na to, ze przejdzie bokiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

u nas ostro pada i jak to się mówi ...WIEJE jak to w kieleckim.
I kto by pomyślał, że to orkan????

Komentarz został ukrytyrozwiń

12 stopni Beauforta! Chętnie bym zobaczył, jak to wygląda. W sumie trudno się dziwić - np. dziś na jeziorze Rusałka były najprawdziwsze fale. Niestety nie miałem ze sobą aparatu, bo byłem na treningu.. ale ogólnie w tym wietrze i deszczu biegało się koszmarnie. Byle do niedzielnego wieczora... (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.