Facebook Google+ Twitter

Orkisz dla żywieckich rolników

Już niedługo rolnicy gmin Jeleśnia, Lipowa oraz Łodygowice będą mogli przekonać się ile korzyści posiada orkisz, czyli zapomniana odmiana pszenicy. Dokładnie 6 listopada o godz. 9.30 rozpocznie się w UG Łodygowice spotkanie informacyjne.

informacja prasowa / Fot. -O godz. 9.30 odbędzie się część pierwsza spotkania, czyli szkolenie dotyczące tematu - „Integrowana uprawa roślin obowiązująca rolników od 2014 roku”, prowadzone przez Wiktorię Kasztelnik, kierownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Żywcu. Natomiast o godz. 10.40 zrealizowana zostanie część druga spotkania dotycząca „Możliwości upraw orkiszu na terenie powiatu żywieckiego” oraz „Ekonomicznych oraz zdrowotnych zalet starych, sprawdzonych odmian orkiszu”. Działanie to odbywa się w ramach projektu ŻYJ ZDROWO – „Żywność Twoim lekarstwem” –Hipokrates. Na zakończenie części projektowej skierowanej do rolników planowana jest degustacja wypieków z mąki orkiszowej.

- Nie spodziewałam się, że orkisz może być tak zdrowy! Dopiero przy realizacji tego projektu dowiedziałam się, że dieta oparta na tym zbożu może chronić przed nowotworem, wzmacnia ciało, poprawia trawienie i rozgrzewa. Dzięki swoim właściwościom ta odmiana pszenicy staje się coraz bardziej popularna. Dodać należy, że jej uprawa nie wymaga szczególnych warunków, a jej rodowód jest na terenach górzystych. Mam nadzieję, że przez działania projektowe w tym także spotkania informacyjne orkisz stanie się znany na Żywiecczyźnie – mówi Paulina Białek, koordynatorka Działaj Lokalnie na Żywiecczyźnie.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Żywiecką Fundację Rozwoju. Na terenie Żywiecczyzny program współfinansuje Żywiec Zdrój.

Więcej informacji na stronie: www.bestproeko.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.