Facebook Google+ Twitter

"Orle Gniazda" - Smoleń. Sposób na wypoczynek i trochę dziegciu

Każdą wolną chwilę lubię spędzać na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie za każdym razem odkrywam coś nowego lub wracam w znane mi miejsca.

Smoleń - ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego. / Fot. Jerzy GranowskiNa szlaku "Orlich Gniazd" podziwiać możemy nie tylko zamki i ich ruiny, ale też inne ciekawe zabytki z licznymi skałami i ostańcami. W niedzielę wybrałem się z małżonką na teren gminy Pilica, a konkretnie do Smolenia z rezerwatem "Smoleń", założonym w 1954 r., gdzie rosną wiekowe buki, modrzewie i graby, a także liczne rośliny - około 160 gatunków. Rezerwatem objęte są też ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego, zbudowanego na jednym z najwyższych wzniesień (486 m n.p.m.).

Smoleń - Widoczna od wewnątrz ruin charakterystyczna wieża zamkowa o wysokości 16 m i średnicy 7,5 m / Fot. Jerzy GranowskiPierwsze wzmianki o zamku sięgają XIII w., gdy prawdopodobnie w 1241 r., drewnianą wówczas warownię spalili Tatarzy lub walczące ze sobą armie księcia Henryka Brodatego i jego konkurenta Konrada Mazowieckiego. Wzniesiony w połowie XIV wieku zamek po raz pierwszy wzmiankowany był w dokumencie z 1394 r., wspominającym lokalnego kapelana.
W późniejszych przekazach występują także burgrabiowie (od 1396), a w roku 1423 pojawia się określenie castrum.
Smoleń - Nowo wybudowana przestronna wiata z ławą i siedziskami oraz stojaki na rowery / Fot. Jerzy Granowski

Warownia od początku stanowiła siedzibę rodu Toporczyków, którzy w XV stuleciu zmienili nazwisko na Pileccy. W tym też okresie dobra przeszły w ręce Leliwitów, synów Elżbiety Pileckiej oraz jej małżonka Wincentego z Granowa. Wincenty był trzecim mężem Elżbiety. Po jego śmierci pani Granowska w 1417 roku została żoną Władysława Jagiełły. On był jej czwartym mężem, a ona jego trzecią żoną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.