Facebook Google+ Twitter

Orłem po lodzie, czyli Globalne Zadymy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-04 18:17

Globalne Zadymy to współczesna satyra, a ściślej mówiąc szkice węglem. Cegiełki zrzuca tu cała Polska. Strach pomyśleć,jakie będą konsekwencje, kiedy za władzę zabierze się pokolenie, wychowane z gwiazdami, ale na cienkim lodzie.

kolaż zdjęć ze strony www.inmagine.com royality free photo / Fot. free photosGlobalne Zadymy to portrety świata i Polski, a ściślej mówiąc szkice węglem. Obraz przegrywanych pokoleń i precyzyjny opis rusztowania równi pochyłej wznoszonej dla następnych. Cegiełki zrzuca tu cała Polska. Strach pomyśleć, jakie będą konsekwencje, kiedy za władzę zabierze się to pokolenie, wychowane co prawda z gwiazdami, ale na cienkim lodzie. Ale Marta Półtorak nie wyprzedza świata, to jest między wierszami. Przenikliwie pokazuje natomiast tragiczny międzynarodowy ekshibicjonizm narodu, chcącego się przypodobać Zachodowi. Jest tu pokazana trywializacja religii, zatracanie wartości i promocja głupoty, pieczętowana posiadami na Wiejskiej 4 i Woronicza 17.

W Globalnych Zadymach nie ma tworów fantasy studiowanych przez kolorową prasę. Wielu z nas też obiema rękami podpisze się pod tymi komentarzami reality świata. Komentarzami, po których, na dobrą sprawę, trudno zdecydować, czy lepiej płakać, czy się śmiać przytakując – jak to określiła Szymborska – nieurwaną głową.

Nikt nas nie pytał, czy chcemy rodzić się w tych czasach. Stało się. Ale nasze o tych czasach zdanie to już nasz biznes. I co z tym zrobimy także. Marta Półtorak ukończyła historię i dobrze wie, że historia się wprawdzie powtarza, ale mamy na nią jednak jakiś wpływ, bo mamy wybór. Jej książka to solidne liberum veto. Więc korzystajmy, kiedy wszystko odbierają.

Promocja arkusza poetyckiego "Zadymy globalne" opublikowanego w piśmie kulturalnym "Fragile" nr 3 (5) lipiec 2009.

Prowadzenie: Eryk Ostrowski
Patronat honorowy: SPP w Krakowie
Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2, Kraków , godzina 18.00

Marta Półtorak
Tekst opublikowany pierwotnie w Co jest grane

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Kraków


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.