Facebook Google+ Twitter

Orły 2010 - zobacz filmowe nominacje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-01 13:51

Polska Akademia Filmowa ogłosiła w Warszawie nominacje do Polskich Nagród Filmowych - Orłów 2010. Zdominowały je trzy filmy "Rewers", "Dom zły" i "Wojna polsko-ruska", które powalczą o statuetkę w najważniejszej kategorii - najlepszy film.

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej wybierali spośród 30 krajowych filmów prezentowanych na płatnych pokazach w ubiegłym roku. A same nagrody zostaną przyznane za miesiąc. Najwięcej nominacji do Orłow 2010 otrzymał pełnometrażowy debiut Borysa Lankosza - "Rewers", który będzie walczył o 13 statuetek. Następne w kolejności filmy to: "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, któremu przyznano 8 nominacji oraz "Wojna polsko - ruska" Xawerego Żuławskiego z siedmioma nominacjami do Orłów 2010. Twórcy tych trzech filmów - Borys Lankosz, Wojciech Smarzowski i Xawery Żuławski powalczą o statuetkę w kategorii Najlepszy Reżyser.

Nominacje dla najlepszych aktorek pierwszoplanowych zdobyły: Agata Buzek za rolę w filmie "Rewers", Kinga Preis za kreację w filmie "Dom zły" i Krystyna Janda za rolę w "Tataraku" Andrzeja Wajdy. W kategorii głównych ról męskich nominowani zostali: Marian Dziędziel za rolę w "Domu złym", Marcin Dorociński za "Rewers" i Borys Szyc za główną rolę w "Wojnie polsko - ruskiej".

W kategorii najlepszej drugoplanowej roli kobiecej na nagrody mogą liczyć Anna Polony i Krystyna Janda za film "Rewers", Sonia Bohosiewicz za rolę w "Wojnie polsko - ruskiej". Statuetka w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska powędruje z kolei do jednego z trzech aktorów: Roberta Więckiewicz za "Dom Zły", Janusza Gajosa za "Mniejsze Zło", lub Adama Woronowicza za "Rewers".
500 - osobowa Polska Akademia Filmowa przyznaje nagrody w 16 kategoriach. Oprócz filmów polskich, wybierany jest też najlepszy film europejski. W tym roku w tej kategorii nominowano trzy filmy: "Biała wstążka" Michaela Hanekego, "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny'ego Boyle'a oraz "Vicky Cristina Barcelona" Woody'ego Allena.

To nominacje, a laureatów Polskich Nagród Filmowych "Orły 2010" poznamy 1 marca podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Kilka dni przed ceremonią - 24 lutego, zostanie ogłoszony laureat w kategorii Osiągnięcia Życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.