Facebook Google+ Twitter

Orły 2014. Ogrodnik, Kulesza i Jakubik wśród nagrodzonych

W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się 10 marca 2014 roku gala wręczenia Orłów, czyli nagród Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszych polskich produkcji filmowych. Ceremonię poprowadził Maciej Stuhr.

Dawid Ogrodnik i Agata Kulesza. / Fot. PAP/Rafał GuzNajwięcej, bo aż 10 nominacji przyznano "Idzie" Pawła Pawlikowskiego. Wśród faworytów są także filmy: "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy (7 nominacji) i "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego (6 nominacji).

Za najlepszy film dokumentalny uznano "Inny świat" Doroty Kędzierzawskiej o wybitnej polskiej aktorce, Danucie Szaflarskiej. Za filmowe odkrycie roku uznano Bodo Koxa, reżysera filmu "Dziewczyna z szafy". Laureatem Orła za najlepszy montaż został Jarosław Kamiński ("Ida"), za dźwięk w filmie "Imagine" nagrodzono Guillaume Le Braz i Jacka Hamelę, zaś za najlepszą scenografię nagrodę otrzymała Anna Wunderlich za film "Papusza". Za muzykę skomponowaną do filmu Joanny Kos -Krauze i Krzysztofa Krauzego nagrodzono Jana Kantego Pawluśkiewicza. Najlepszy scenariusz napisał do filmu "Chce się żyć" Maciej Pieprzyca. Za drugoplanowe role w tym filmie Orły zdobyli: Anna Nehrebecka i Arkadiusz Jakubik.

W kategorii najlepsze zdjęcia nagrodzono Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia (za film "Papusza"), za najlepsze kostiumy, również do "Papuszy", nagrodzono Barbarę Sikorską - Bouffał.

Laureatem Orła 2014 za najlepszą reżyserię otrzymał Paweł Pawlikowski, reżyser "Idy".
Nagrody Polskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepsze role pierwszoplanowe powędrowały do Agaty Kuleszy (za rolę w filmie "Ida") i Dawida Ogrodnika (za "Chce się żyć").
Za najlepszy film europejski uznano obraz "Sugar man" Malika Bendjelloula. Natomiast najlepszy polski film ostatniego roku to "Ida" Pawła Pawlikowskiego.
Nagrodę publiczności otrzymał film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć".
Przyznano również Orła za dorobek życia - otrzymał go Kazimierz Karabasz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.