Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2874 miejsce

Orły 2017 - Polskie Nagrody Filmowe wręczone. Triumf "Wołynia"

W poniedziałek, 20 marca bieżącego roku po raz 19. zostały wręczone Polskie Nagrody Filmowe Orły 2017. Przyznaje je Polska Akademia Filmowa, której prezydentem jest Dariusz Jabłoński, pomysłodawca nagród.

Logo Polskich Nagród Filmowych Orły 2017. / Fot. www.pnf.plTegoroczna ceremonia wręczania różniła się tym od poprzednich, że po raz pierwszy nie transmitowała jej telewizja publiczna. Jej dotychczasową funkcję przejął w tym zakresie Canal+.

Laureatem Orła za osiągnięcia życia został w tym roku Sylwester Chęciński, reżyser takich filmów, jak "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" (czyli trylogii o rodzinach Kargulów i Pawlaków), ale także "Rozmowy kontrolowane", "Wielki Szu" czy serialu "Droga". To w jego debiutanckiej "Historii żółtej ciżemki" debiutował 11-letni wówczas (1961 r.) MarekSylwester Chęciński. / Fot. www.pisf.pl Kondrat. – Zrobiłem tylko 17 filmów – mówił w rozmowie z "Tele -Tygodniem" reżyser. – To dlatego, że nigdy nie chciałem schodzić poniżej pewnego poziomu i zawieść oczekiwań widzów, bo publiczność jest dla mnie najważniejsza.
Warto przypomnieć, że wśród nagrodzonych tym honorowym wyróżnieniem znaleźli się dotychczas m.in. zmarli niedawno: Danuta Szaflarska (jedyna kobieta w tym szacownym gronie), Andrzej Wajda oraz Wojciech Jerzy Has, Jerzy Hoffman, Franciszek Pieczka i Janusza Gajos.

W bieżącym roku Polska Akademia Filmowa nominowała najlepsze filmy i ich twórców w 19 kategoriach, wybierając spośród 51 produkcji fabularnych, 92 filmów dokumentalnych i 10 seriali. Najwięcej, bo aż 14 nominacji zdobył "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego; "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego otrzymała 10 nominacji, a "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy 9. Trzy nominacje otrzymała Anna Zamecka, twórczyni filmu "Komunia" (w kategoriach: najlepszy film dokumentalny, najlepszy montaż oraz odkrycie roku); po 2 nominacje otrzymali aktorzy: debiutująca w "Wołyniu" Michalina Łabacz w kategorii najlepsza główna rola kobieca i odkrycie roku oraz Arkadiusz Jakubik za najlepszą główną rolę męską w filmie "Wołyń" oraz za najlepszą drugoplanową rolę męską w "Jestem mordercą".

Galę w Teatrze Polskim w Warszawie prowadziła Grażyna Torbicka. Pierwszego Orła, w kategorii Odkrycie Roku, otrzymał Jan P. Matuszyński, reżyser filmu "Ostatnia rodzina" (nagrodę wręczył grający główna rolę w tym obrazie Andrzej Agata Kulesza z nominacją do Orłów (obok: Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej). / Fot. www.pnf.plSeweryn). Kolejni nagrodzeni to: Agata Kulesza (najlepsza żeńska drugoplanowa rola w filmie "Jestem mordercą"), a za męską rolę drugoplanową w tym samym filmie nagrodę otrzymał Arkadiusz Jakubik. Najlepszym scenografem został Marek Zawierucha za "Wołyń", który to film dostał nagrodę publiczności użytkowników portalu Wirtualna Polska; Mikołaj Trzaska został nagrodzony z muzykę do filmu Wojciecha Smarzowskiego; Anna Zamecka odebrała Orła za najlepszy film dokumentalny ("Komunia"); Robert Bolesto za scenariusz do "Ostatniej rodziny"; Orzeł za najlepszy dźwięk powędrował do Jacka Hameli i Katarzyny Dzidy-Hameli, za montaż - do Pawła Laskowskiego, a za zdjęcia - do Piotra Sobocińskiego jr, za kostiumy - do Pawła Grabarczyka, Magdaleny Jadwigi Rutkiewicz -Literek, Wandy Kowalskiej i Agaty Drozdowskiej (wszyscy ("Wołyń"). W jednej z najmłodszych kategorii: Filmowy serial Fabularny zwyciężył "Belfer" Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli tytułowej.Ekipa serialu 'Belfer' podczas wręczania nominacji do Orłów 2017. / Fot. www.pnf.pl/Tomasz Urbanek. Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna otrzymali Orły za główne role w filmie "Ostatnia rodzina". Orła za najlepszą reżyserię otrzymał twórca "Wołynia" - Wojciech Smarzowski. Jego dzieło zostało uznane za najlepszy film poprzedniego roku.

Przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, Agnieszka Holland, wręczyła Orła za najlepszy film europejski twórcom "Syna Szawła". Wśród wręczających nagrody byli także Jan A.P.Kaczmarek, Magdalena Boczarska, Piotr Głowacki, Bartłomiej Topa, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Kulig, Weronika Rosati, Ewa Braun, Allan Starski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Warto byliby przypomniec jakie filmy polskie zdobyly Orly a jakie Palmy itd nagrody na festiwalach w okresie funckjonowania Orlow

Komentarz został ukrytyrozwiń

Orły rozdane. Czekam na Węże. Z laureatami na ściance. ;)

Swoją drogą, ostatnio usłyszałem od Katarzyny Janowskiej definicję inteligenta: ten, kto zajmuje się oglądem rzeczywistości, a nie siebie.
Czy zatem aktor jest inteligentem..? Hmm.. skomplikowane.. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.