Facebook Google+ Twitter

Ormowiec w ministerstwie kontroluje dotacje z Unii

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-12-29 06:06

Były szef bojówki ORMO Adam Hempel pracuje dla resortu nauki. W PRL uczył bić, dziś kontroluje dotacje z Unii. Adam Hempel ma 51 lat i nie lubi chwalić się przeszłością.

Trudno się dziwić: w stanie wojennym zorganizował młodzieżową bojówkę Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (ORMO), która podżegała demonstrantów Solidarności do bójek z milicją. Ludzie Hempla zostali wyszkoleni w szpiclowaniu - przesiadywali w warszawskiej kawiarni, żeby podsłuchiwać polityczne wątki w rozmowach. Byli uczeni, jak bić, żeby nie zostawiać śladów.

W 1990 r. Ministerstwo Sprawiedliwości próbowało wyjaśnić sprawę "batalionów Hempla", ale śledztwo szybko umorzono. Czy dziś IPN wróci do tamtej sprawy?

Adam Hempel do niej nie wraca. Jest specem od unijnych pieniędzy, od 2006 r. Ministerstwo Nauki zatrudnia go w Departamencie Funduszy Europejskich jako audytora. Mimo że Hempel ma dostęp do wielu poufnych informacji, pracuje jednocześnie dla niemieckiej agencji detektywistycznej KDM w charakterze śledczego. KDM zajmuje się m.in. wywiadem gospodarczym i tropieniem przestępców w białych kołnierzykach.

Urzędnikom ministerstwa jego aktywność śledcza nie przeszkadzała. O PRL-owskiej karcie Hempla nie wiedzieli. Adam Hempel z zamiłowania jest humanistą - robił doktorat z historii. W wolnej Polsce zaczęła pociągać go kariera urzędnicza. W latach 90. pracował w Głównym Inspektoracie Ceł, w latach 2003-2005, za rządów SLD, trafił do Ministerstwa Finansów. Odszedł, kiedy władzę przejął PiS. Po przegranej SLD stracił posadę, ale jako ekspert zaczął kontrolować wykorzystywanie przez urzędy pieniędzy z Unii. Oprócz resortu nauki prawdopodobnie świadczy jeszcze usługi dla innych urzędów.

Więcej na www.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.