Facebook Google+ Twitter

ORP „Zbyszko” bierze udział w Baltic Sarex 2014

Od wczoraj do soboty u wybrzeży duńskiej wyspy Bornholm trwają międzynarodowe ćwiczenia ratownicze Baltic Sarex 2014, w których uczestniczy polski okręt ratowniczy ORP „Zbyszko”.

ORP :ZbyszkoMorze Bałtyckie jest najbardziej zatłoczonym akwenem na świecie. W ciągu doby pływa po nim nawet 3 tysiące jednostek. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo kolizji i wypadków. Statystycznie na Bałtyku jest ich 120 w skali roku. Dlatego państwa nadbałtyckie muszą utrzymywać w pełnej gotowości morskie służby ratunkowe.

Od 5 maja wokół duńskiej wyspy Bornholm trwają międzynarodowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem Baltic Sarex 2014, organizowane rok rocznie w ramach Partnerstwa dla Pokoju. Uczestniczy w nich polski okręt ORP „Zbyszko” z 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Podczas tegorocznych manewrów ORP „Zbyszko” wchodzi w skład jednej z nawodnych grup ratowniczych. Zadaniem załogi okrętu jest poszukiwanie i ratowanie rozbitków oraz udzielanie pomocy uszkodzonym jednostkom. Zdarzenia mogą być różne, od utraty sterowności poprze tonięcie po wybuch pożaru. Nasz okrętu, który jest wyposażony w komorę dekompresyjną, przećwiczy również udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach nurkowych.

Scenariusz ćwiczeń przewidział także symulację katastrofy masowej. Wówczas pomocy potrzebować będą setki ludzi ze statku pasażerskiego. Wymagać to będzie zgrania międzynarodowych sił i koordynacji działań w ratowaniu rozbitków, którzy wypadli za burtę oraz tych, którzy znajdują się jeszcze na pokładzie tonącego i płonącego statku. Manewry zakończą się 10 maja.

ORP „Zbyszko” to polski okręt ratowniczy przeznaczonym do prowadzenia prac podwodnych, wykonywania zadań nurkowych oraz poszukiwawczo-ratowniczych. Załogę wspiera grupa nurków, mogąca prowadzić prace podwodne do głębokości 45 m. Może udzielać pomocy jednostkom zagrożonym pożarem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.