Facebook Google+ Twitter

Orson Scott Card "Tropiciel" - pierwsza część nowej serii autora

Rigg, Umbo i Param to trójka młodych bohaterów, która posiada umiejętność manipulowania czasem. Każda z tych osób dokonuje tego na swój sposób, z różnymi efektami, ale wspólne połączenie sił sprawia, że są w stanie podjąć się pewnej misji.

Pierwszy rozdział przedstawia nam postacie Rigga i jego ojca. Prowadzą interesującą rozmowę, zbliżoną do tych, które odbywają się pomiędzy filozofami. Niekiedy przybiera ona humorystyczną formę. Wydaje się, że dalsza część lektury będzie napisana w podobnym klimacie, co daje nadzwyczajny obraz powieści, ponieważ skłaniamy się ku głębszej refleksji nad zadanymi pytaniami przez bohaterów oraz ich odpowiedziami. Niestety czar pryska już w kolejnym rozdziale, ponieważ ojciec Rigga umiera, a syn nie ma już z kim przeprowadzać tak osobliwych dialogów.

W dalszej części książki, autor już nie potrafi tak dobrze przykuć naszej uwagi. Nie stwarza wcześniejszej aury, abyśmy zjednoczyli się z bohaterami, weszli w ich umysły, a ich świat stał się naszym światem. Od tego momentu, treść staje się bardziej tradycyjna: wędrówka Rigga w poszukiwaniu siostry. Podczas tej podróży spotyka przyjaciół, którzy towarzyszą mu do samego końca. Nie obeszłoby się oczywiście bez komplikacji, co również jest typowe.

Podczas lektury stwierdzamy pewien fakt: mamy tu do czynienia ze zbyt dużą ilością zbiegów okoliczności. Drogi bohaterów, którzy posiadają szczególne umiejętności, zbiegają się, mimo, że wiadomym jest, że takich istot w ich świecie nie ma zbyt wiele. Na szczęście autorowi udało się z tego wybrnąć, czym bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Mniej więcej od połowy książki, robi się coraz ciekawiej, a swój punkt kulminacyjny osiąga ona na ostatniej stronie. Znajdujemy wiele zwrotów akcji, intryg, kłamstw. Zarówno tych mniejszych, jak i większych, niespodziewanych momentów. Akcja nabiera odpowiedniego tempa.

Pod koniec opowieści, przyjaciele spotykają się w komplecie i postanawiają wykorzystać swoje umiejętności, wspólnie połączyć siły i przejść przez Mur, aby uchronić się od śmierci, która na nich czeka. Odbędą przy tym podróż w daleką przeszłość. Mur otacza miasto, ma on silny wpływ na ludzi. Ten kto podejmuje próbę przejścia lub chociaż zbliżenia się do niego, traci zmysły.

Bardzo interesujące są właśnie kwestie tej podróży. Człowiek zawsze marzył o podróżach w przyszłość, rzadko zastanawiał się nad podróżami w przeszłość. A jeżeli już, to jedynie miał ochotę wrócić do niedalekiej przeszłości i zmienić pewne decyzje w swoim życiu. W „Tropicielu” ukazane jest to w inny sposób.

W książce, na początku każdego rozdziału, pojawiają się dialogi wykwalifikowanego pilota Rama ze zbędnym - maszyną, którzy wybrali się w podróż statkiem kosmicznym. Mają oni za zadanie stworzyć warunki do życia i zasiedlenia planety Arkadia.

Przychodzi nam do głowy jedno z licznych pytań: co te dwa, wydawać by się mogło niepowiązane ze sobą wątki (rozmowy zbędnego z Ramem oraz główna fabuła) mają wspólnego? Autor tę kwestię omówił znacznie szerzej, niż można by było przypuszczać. Dowiadujemy się także, że oba te wątki są powiązane w znacznym stopniu.

Należy wytężyć umysł, aby dobrze zrozumieć istotne kwestie zachodzące w powieści. Mimo, że autor początkowo (oprócz odstającego od reszty pierwszego rozdziału) nie zafascynował mnie szczególnie fabułą, to aby nie zostać w tyle, nadrabia kilkoma ostatnimi rozdziałami. Akcja nabiera wówczas szybszego tempa, ukazują nam się przedziwne zwroty akcji i wreszcie możemy odpowiedzieć na zadane sobie wcześniej pytania. A to rekompensuje wcześniejsze niedoskonałości. Według mnie, książkę warto przeczytać.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich jak Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wera
  • Wera
  • 29.12.2011 14:30

Na tym właśnie polega fantastyka. Bardzo podobają mi się książki tego autora. Polecam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przepadam za tym autorem. Technicznie pisze dobrze, ale brak mu wrażliwości i jego powieści są cokolwiek nieludzkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.