Facebook Google+ Twitter

Orszak Trzech Króli przejdzie przez Zieloną Górę

6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, na odrestaurowanym w Zielonej Górze deptaku pojawi się po raz pierwszy Lubuski Orszak Trzech Króli. - Będzie to impreza ludyczna - mówią organizatorzy. - Wszyscy uczestnicy otrzymają papierowe korony.

zdjęcie ilustracyjne / Fot. Silar, GNU, 1.2W samo południe w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela odprawiona zostanie msza św. celebrowana przez biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefana Regmunta, zaś potem wierni utworzą orszak, aby móc przemieścić się pod miejski ratusz.

Pomysłodawcą stworzenia Orszaku Trzech Króli jest Stowarzyszenie Ludzie dla Ludzi Mecenat Złotego Serca. - Sceneria orszaku przypominać będzie widowisko, w trakcie przemarszu będzie zawsze coś się działo – tłumaczy radna miejska Eleonora Szymkowiak (PiS), długoletnia zielonogórska kwiaciarka. -
Wszyscy uczestnicy, także i ci, którzy przyłączą się do orszaku otrzymają papierowe korony, specjalnie wykonane przez szkolną młodzież.

Według koncepcji reżysera inscenizacji, Sławomira Krzywniaka, na czele orszaku będą jechali na bryczce Trzej Królowie, którzy w zainstalowanej pod ratuszem betlejemskiej stajence oddadzą pokłon Dzieciątku. Będzie wspólne śpiewanie kolęd, pastorałek, występy młodzieżowych zespołów wokalnych, orkiestry dętej, kapel.

- Ma być to ludyczna i radosna impreza – mówi dla W24 rzecznik prasowy kurii, ks. Andrzej Sapieha. - Przewidujemy, że w samym orszaku pojawi się ponad 500 osób, w większości młodzież szkolna, która będzie tworzyła trzon orszaku.

6 stycznia należy w kościele katolickim do największych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego, bowiem tego dnia kościół oddaje cześć narodzonemu z Maryi Jezusowi. Błogosławi się w kościołach kadzidło i kredę, którą znaczy się drzwi domów i mieszkań: - Wyrażamy w ten materialny sposób duchowe przyjęcie nowo narodzonego do naszego domu oraz prosimy Go, aby błogosławił wszystkich domowników – czytamy na stronie http://kuria.lomza.pl/index.php?k=62.

Objawienie Pańskie jest ponadto dniem modlitwy za misje kościelne. Episkopat Polski wystosował do wiernych specjalny list, w którym możemy przeczytać: "W naszej Ojczyźnie od wielu lat dzień ten obchodzony jest jako dzień misyjny, który uwrażliwia nas na tych, do których Dobra Nowina o zbawieniu jeszcze nie dotarła, którzy nie wkroczyli na drogę wiary".

- Pośród duchownych należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, 15 księży jest w tej chwili zaangażowanych w prace duszpasterskie – dodaje rzecznik kurii. - Dwóch księży przebywa na warunkach misyjnych w Rosji i na Ukrainie, a trzech w Argentynie i Brazylii.

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 24 miast w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zielonogórzanin
  • zielonogórzanin
  • 06.01.2012 20:53

Żenada. Lubuski Orszak Trzech Króli przeszedł nie przez Jelenią ale Zieloną Górę. Dyletanctwo pełną gębą panie jelinku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.