Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20895 miejsce

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Krakowa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-01-02 20:32

Już w niedzielę 6 grudnia największymi ulicami grodu Kraka przejdzie Orszak Trzech Króli. Mając w pamięci poprzednie lata, udział w nim weźmie kilka tysięcy kolędników, którzy wyruszą z trzech miejsc.

Podczas jednego z poprzednich Orszaku Trzech Króli / Fot. Materiały organizatorówNowością podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Krakowie, będzie podzielenie go na trzy różne trasy, którym będzie przewodził jeden z biblijnych mędrców. Z Placu Matejki, ulicy Retoryka i Wawelu kolędnicy ruszą punktualnie o godzinie 11.15, a przemarszowi ze wzgórza królewskiego będzie towarzyszył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Każdy z odcinków Orszaku będzie oznaczony innym kolorem i przy okazji symbolizował inny kontynent, z którego pochodził jeden z trzech Króli - nie zabraknie również kilkuset małych rycerzy i dwórek, granych przez uczniów krakowskich szkół (poniżej relacja z zeszłorocznego Orszaku).


I tak orszak czerwony (Europa) rozpocznie się na Wawelu, po zakończeniu mszy św. w Katedrze Wawelskiej koncelebrowanej przez kard. Dziwisza (rozpoczęcie o godz. 10.00), który dokona powitania króla i jego towarzyszy. Kolejna część orszaku oznaczona kolorem niebieski, symbolizującym Afrykę, wyruszy z placu Matejki. Królowi z tego zakątka świata będą asystować bębniarze oraz wolontariusze z Fundacji Kapucyni i Misje. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że będą oni wykonywać kolędy w afrykańskim języku sango. Trzeci, zielony orszak (Azja) będzie miał swój start na ulicy Retoryka od ul. Piłsudskiego. Tutaj główną atrakcją będzie kolorowy smok, niesiony przez kilkunastu uczestników przemarszu.

Wszystkie mniejsze orszaki spotkają się na Rynku Głównym, gdzie będzie na nich czekać specjalnie przygotowana scena oraz szopka ze Świętą Rodziną w roli głównej. Ale nim to się stanie, kolędnicy na swojej drodze będą świadkami inscenizacji dworu króla Heroda czy walki aniołów z diabłami. Kolędy - lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu - pod takim hasłem uczestnicy Orszaku Trzech Króli będą zachęcać mieszkańców grodu Kraka do wspólnego kolędowania. Aby im to ułatwić, organizatorzy wydarzenia zadbali o śpiewniki oraz papierowe korony, podkreślające wyjątkowość zbliżającego się święta. A przed godz. 12, hejnalista w Bazylice Mariackiej zagra jedną z bożonarodzeniowych pastorałek. Na zakończenie Orszaku Trzech Króli odbędzie się koncert kolęd.

Oficjalna strona Orszaku Trzech Króli w Krakowie

Zarejestruj się i napisz artykuł Znajdź nas na Google+
DraPa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W tym roku Orszak Trzech Króli - orszak niebieski- Afrykański poprowadzą Kapucyni oraz 30 bębniarzy. Przemarsz powiązany jest z akcją Cappucino dla Afryki. Szczególy w link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biorąc pod uwagę, że w rzeczywistości byli to magowie, a magię KRK potępia jako narzędzie diabła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.