Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20842 miejsce

Ortografia według Tesco

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-05-25 09:13

Rekord braku poszanowania klientów i ortografii pobiło Tesco z Galerii Łódzkiej. Na wywieszkach z informacjami o oferowanych produktach znalazło się zaskakująco dużo błędów ortograficznych. "Folia sporzywcza" i "skura" to kompromitacja nawet dla ucznia podstawówki.

Zdjęcie zrobione aparatem z komórki. / Fot. Piotr MolińskiByki, podczas zakupów, wypatrzył Piotr Moliński. Zrobił zdjęcia i przesłał do redakcji. Widać na nich np., że według autora promocyjnych ulotek słowo "skóra" pisze się "skura". Wprowadzono też nowy, niespotykany nigdzie rodzaj folii. Jest ona bowiem "sporzywcza", a nie "spożywcza". W Tesco nie ma już też woreczków, bo zamiast nich są "worezczki". I kiełbasy też nie ma, bo jest "kiwłbasa".

Mylić się każdy może, ale na taką skalę? Wybraliśmy się do hipermarketu, by sprawdzić, czy ktoś błędy zauważył i co z tego wynikło. Okazało się, iż wszystkie wywieszki z błędami zniknęły, a pracownicy twierdzą, że... ich w ogóle nie było!

Zdjęcie zrobione aparatem z komórki. / Fot. Piotr Moliński- To nie są zdjęcia z naszego sklepu - kategorycznie stwierdziła Iwona Śwircz, kierownik dyżurny Tesco, ale odmówiła konfrontacji, pozwalającej udowodnić, że jest inaczej. Wezwała asystentkę dyrektora, która... odesłała nas do rzecznika prasowego w Warszawie. Czyżby łódzki dyrektor nie czuł się kompetentny w kwestii ortografii?

Zdjęcie zrobione aparatem z komórki. / Fot. Piotr MolińskiPrzemysław Skory, rzecznik prasowy centrali Tesco w stolicy, podjął temat, zgadzając się, że błędy ortograficzne na informacjach o produktach mogą być kompromitujące i obiecał wyjaśnić sprawę. Nie czekając na to, zapytaliśmy w inspekcji handlowej, czy w sklepach bezkarnie można pisać z błędami ortograficznymi.

- Nie wolno. Zabrania tego ustawa o języku polskim - mówi Barbara Warzywoda, zastępca Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. - Można zostać za to ukaranym przez sąd grodzki.
(kz)

Zrobiłeś komórką ciekawe zdjęcie? Opublikuj je w gazecie internetowej Wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

media maja pewną wyższość - błędy zwykle zostają we własnym sosie, a błędy w sklepach, urzędach itp. są rozdmuchiwane...
Pamiętam parę lat temu, przy wejściu na Komendę Miejską Policji w Gdyni, wisiał afisz - "przedłużanie broni pokój N". Chodziło o przedłużanie terminu posiadania broni.
A w sklepie obuwniczym - "sezonowa obniżka butów" (zamiast "obniżka cen butów").
Przemysław Skory? A to trafił w 10-tkę do tej skury. I co, nie był skory do natychmiastowej zmiany skury na skóry?
A Karol Indykiewicz mógłby zawiadować stoiskiem z drobiem - sprzedaż dewolaja skóry...
Wrzućcie do polskich gogli hasło RJP a zobaczycie, ile błędów oni porobili... Pozycja 9.

Przyjazny stosunek do języka ojczystego powinien być posłannictwem zawodowym i patriotycznym dziennikarzy oraz polonistów, którzy - mając do dyspozycji dwie uznane wyrazowe wersje omawianego pojęcia - wybiorą formę przyjaźniejsza językowi polskiemu. Do tego obliguje ich poczucie polskości oraz ustawa o języku polskim!

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetny materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ta sola francuska to akurat chyba nie jest błąd, bo to przecież ryba tajka jest

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można złożyć donos do prokuratury... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to nie dziwne, że na pierwszym obrazku zauważany jest błąd ortograficzny "skUra",
a idiotyczny napis "1kg luz" nie przeszkadza ? Co właściwie bardziej paskudzi język polski?

Komentarz został ukrytyrozwiń

*czy w sklepach bezkarnie można pisać z błędami ortograficznymi. - Nie wolno. Zabrania tego ustawa o języku polskim - mówi Barbara Warzywoda*
na portalach chyba ustawa nie zabrania albo zabrania i nic z tego nie wynika (patrz wielomiesięczne uwagi nt. e-mail oraz małoliterowe nazwiska i imiona w profilach)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

hehe, może tak dociera do większej rzeszy klientów ? :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.