Facebook Google+ Twitter

Oryginał "Bitwy pod Grunwaldem" zniknie ze ściany muzeum

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-08 07:12

Równo 600 lat od najważniejszej w historii Polski bitwy nie zobaczymy obrazu "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki na ścianie Muzeum Narodowego. Pochylą się nad nim konserwatorzy - czytamy w "Życiu Warszawy".

W rocznicę batalii 15 lipca zwiedzający obejrzą więc jedynie renowację dzieła choć być może także wersję bitwy w 3D - podaje gazeta. Pracuje nad nią ekipa animatorów pod wodzą Tomasza Bagińskiego. Cyfrowa interpretacja ma wydobyć z dzieła Matejki nie tylko głębię perspektywy. Ożywi też, dosłownie, niektóre marginalne, acz istotne, detale - pisze gazeta.

Dziennik podkreśla, że będzie to pierwsza tak duża naprawa dzieła od kilkudziesięciu lat. Drobne uszkodzenia płótna podklejano już w latach 20. ub. wieku. Ostatnio konserwowano najsłynniejsze dzieło Matejki przed wystawami: w 1974 roku w Moskwie i 1999 roku w Wilnie. Teraz Muzeum Narodowe chce zdążyć na berlińską prezentację 1000 lat polsko-niemieckiej historii w 2011 roku.

Muzeum ogłasza też narodową zbiórkę pieniędzy na nowoczesny sprzęt do renowacji obrazów. Potrzeba na niego około 800 tysięcy zł. Drugie tyle obiecało wyłożyć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - czytamy w artykule.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.