Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30016 miejsce

Oryginał Konstytucji 3 Maja przez dwa tygodnie we Wrocławiu!

Od dzisiaj do 16 maja można zobaczyć oryginalny rękopis Konstytucji 3 Maja. Bezcenny dokument eksponowany jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Na wystawie można też oglądać eksponaty ze zbiorów Ossolineum.

Rękopis "Ustawy Rządowej" uchwalonej przez Sejm Czteroletni w 1791 r. będzie po raz pierwszy prezentowany we Wrocławiu. Trafił tu z inicjatywy Kazimierza Michała Ujazdowskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który zaproponował jego eksponowanie dyrektorowi Ossolineum, Adolfowi Juzwence. Przed otwarciem wystawy, które zaplanowano na godz. 13.30, dyrektor ZNiO wygłosi wykład dla gimnazjalistów przybliżający wydarzenia sprzed 216 lat.

Rękopis, przechowywany na co dzień w Archiwum Głównym Akt Dawnym w Warszawie, będzie można potem oglądać także w Muzeum Historii Miasta Łodzi, od 18 do 31 maja. Cała akcja prezentowania oryginału drugiej w świecie konstytucji (po amerykańskiej z 1787 r.) wpisuje się w program "Patriotyzm Jutra".

We Wrocławiu eksponowane są także zbiory Ossolineum, związane z tematyką Sejmu Czteroletniego, Konstytucji 3 Maja, jej twórcami i patronem, królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Zobaczymy rękopisy, na przykład Uniwersał marszałków Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego i Kazimierza Nestora Sapiehy informujący o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, czy list króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do posła smoleńskiego Eydziatowicza z 22 maja 1791, z wyrażeniem żalu, "żeś WPan nie był uczetnikiem dzieła Naszego die 3 Maji wykonanego".

Wśród starych druków i druków z XIX - XXI wieku można oglądać różne wydania Ustawy, w tym bardzo wczesne, a także rozprawę Hugo Kołłątaja, Ignacego i Stanisława Potockich pt. "O ustanowieniu i upadku Konstytucji 3 Maja 1791". W osobnej gablocie prezentowane są różne medale, monety i żetony, w tym medal wybity w 1791 r. na cześć uchwalenia Konstytucji, emisje bite na 100-lecie, 125-lecie i 200-lecie uchwalenia Konstytucji. Zobaczyć też można rysunki i grafiki związane z tematyką, w tym portrety Hugona Kołłątaja, Adama Czartoryskiego, Stanisława Małachowskiego i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Są wreszcie prezentowane trzy mapy wydane w Londynie i Lipsku w XVIII w., które ukazują Rzeczpospolitą przed pierwszym rozbiorem, po pierwszym rozbiorze i po drugim rozbiorze.

Więcej informacji na stronie Ossolineum , gdzie można pobrać plik w formacie pdf z reprodukcją folderu informacyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

za ważny dla każdego Polaka temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) oczywiście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więc mamy swoją Deklarację Niepodległości :) Bardzo dobry artykuł. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

plui! wiesz - za - co... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Może zdążę zobaczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.