Facebook Google+ Twitter

Oryginał Konstytucji 3 Maja w Łodzi - jeszcze tylko dziś i jutro!

Tylko do 31 maja można obejrzeć w Muzeum Historii Miasta Łodzi oryginał Konstytucji 3 Maja 1791 r., która jest powodem dumy każdego obywatela. Pierwszy raz Konstytucja prezentowana jest poza Warszawą. Najpierw była we Wrocławiu, teraz w Łodzi

Muzeum Historii Miasta Łodzi mieści się w jednym z najbardziej efektownych budynków miasta - Pałacu Poznańskich. Posiada m.in. największy w mieście zbiór ilustrujący lokalne tradycje, skład narodowościowy i wyznaniowy, przejawy działań twórczych łodzian i osób z Łodzią związanych.
To tutaj został przywieziony dokument z 1791 r., który wcześniej był prezentowany we Wrocławiu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.Tablica reklamowa przy al. Włókniarzy w Łodzi. / Fot. Liliana Kosecka

W łódzkim muzeum stworzono odpowiednie warunki w pomieszczeniu, gdzie konstytucja jest prezentowana, m.in. dobrano odpowiednie światło, wilgotność i temperaturę powietrza. Zabroniono wykonywania zdjęć, a w pomieszczeniu, gdzie znajduje się oryginał, może znajdować się jednorazowo maksymalnie 10 osób.

Konstytucja 3 Maja jest pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową.
W muzeum można zobaczyć dwa oryginalne woluminy, które po prezentacji wrócą do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, które jest najstarszym archiwum polskim, istniejącym od 1808 r.

Warto skorzystać z niecodziennej okazji obcowania z dziełem, które swoim nowatorstwem wyprzedzało epokę. Spojrzeć na pożółkłe kartki, równe pismo zapisujące ówczesną myśl i oprawę całości.
A jeśli ma się więcej szczęścia, to można otrzymać w muzeum okolicznościową gazetkę wydaną z okazji prezentacji oryginału Konstytucji.

Jeśli chcesz zobaczyć oryginał Konstytucji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Oryginal_Konstytucji_3_maja.jpg

Treść Konstytucji: http://pl.wikisource.org/wiki/Konstytucja_3_maja

Więcej o Muzeum Historii Miasta Łodzi: http://www.poznanskipalace.muzeum-lodz.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Szkoda. Też z chęcią pobyłabym z nią "sam na sam":)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję ossad :-)

milaczek -Konstytucja wraca do Warszawy, tak jak powiedział ossad :-)

Pytanie o zainteresowanie - zgodnie z informacjami, które otrzymałam od pracowników Muzeum było bardzo dużo osób, szczególnie dzieci i młodzieży (nauczyciele dopilnowali :-) ) i to w godzinach dopołudniowych. Nawet na jutro muzeum szykuje się na wiele grup i wręcz jest prośba o zgłaszanie "wizyt" telefoniczne, aby nie było zbyt wielkiego ścisku "dziatwy" ;-)
Osobiście poszłam przedwczoraj. ok godz. 14.00.. spokój i cisza. Tylko ja i Konstytucja.
Więc i chwile bez ludzi też były ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, wraca do Warszawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Konstytucja kończy swoją "podróż" w Łodzi, czy też odwiedzi jeszcze inne polskie miasta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to mamy pełne "pokrycie" drogi oryginału Konstytucji z Waeszawy do Wrocławia, Łodzi i z powrotem. We Wrocławiu było masowe zainteresowanie, grupy dzieciaków ze szkół musiały czekać na dziedzińcu Ossolineum na wejście do Sali po Kopułą, gdzie panował niesamowity ścisk. No ale był to też czas matur i dobre rozwiązanie na zajęcie czymś stad rozbrykanej dziatwy. A jak w Łodzi? Dużo gości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.