Facebook Google+ Twitter

Orzechowa afera wiceministra Trzeciaka, są pierwsze zatrzymania

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-07 11:38

Rok temu zostały ujawnionie manipulacje wiceministra środowiska Macieja Trzeciaka dotyczace wykupu ziemi pod uprawę orzechów włoskich, do których Unia dopłacała 300 tys. euro rocznie. Są już pierwsi zatrzymani w tej sprawie - donosi TVN24.

TVN24 / Fot. screenW styczniu 2007 r. Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) w Reczu
(Zachodniopomorskie) ogłosiła przetarg na sprzedaż 719 ha gruntów w wsiach Nętkowo i Grabowiec. By w nim wystartować, trzeba było spełnić dwa warunki: mieć gospodarstwo na terenie gminy Recz i stałe zameldowanie w okolicy.

Maciej Trzeciak, który wtedy zajmował stanowisko wojewódzkiego konserwatora przyrody w Szczecinie, kupił 206 ha w tym przetargu. Zapłacił 1,743 mln zł, z tego na prawie 1,5 mln wziął kredyt ze specjalnej linii dla nowych rolników.

Trzeciak przedstawił poświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały wystawione przez urząd gminy w Choszcznie (30 km od Recza). Robert Adamczyk, burmistrz Choszczna, który jest znajomym Trzeciaka, potwierdza, że od 11 sierpnia 2006 do 11 maja 2007 r. Trzeciak był zameldowany w Choszcznie. Po nagłośnieniu tej sprawy przez środowisko dziennikarskie, prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Jednak śledztwo stanęło na niczym. Wtedy dziennikarze "Superwizjera" (TVN) i "Rzeczpospolitej" postanowili sprawdzić co dzieje się w ministerstwie. Okazało się, że najbliższe otoczenie wiceministra jest zamieszane w kupno ziemi od Agencji Nieruchomości Rolnej, na podstawie fałszywych meldunków. Jest to już ponad 800 ha ziemi. Na 600 ha uprawia się orzechy włoskie. Maciej Trzeciak ma już ok. 200 ha ziemi, co kosztowało ok. 2 milionów. Jednak duży kapitał włożony w zakup ziemi szybko się zwraca, ponieważ przez pierwsze pięć lat hodowli UE dopłaca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.