Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22341 miejsce

"Orzeł niezłomny" Halik Kochanski. Polska okresu okupacji

Nakładem Wydawnictwa Rebis w roku ubiegłym do rąk czytelników trafił przekład książki angielskiej historyk, Halik Kochanski "Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej." Książki, która na Zachodzie odkłamała naszą historię.

Okładka projektu Zbigniewa Mielnika na podstawie fotografii Narodowego Archiwum Cyfrowego i Corbis/FotoChannels / Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe - Corbis/Foto ChannelsHalik Kochanski prezentuje w swej książce aspekty wojskowe, zajmuje się szczegółowo miejscem sprawy polskiej na arenie międzynarodowej, pisze o terrorze ze strony obydwu okupantów, przedstawia życie codzienne. Zajmują ją losy nie tylko Polaków, lecz szerzej obywateli polskich (dużo miejsca poświęca eksterminacji ludności żydowskiej), zarówno w kraju, jak i na uchodźstwie - prof. Stanisław Żerko

O zainteresowaniu książką dr Kochanski na brytyjskim i amerykańskim rynku księgarskim niech świadczy fakt, wznowienia nakładu Orła niezłomnego w niespełna dwa lata od jego pierwszej edycji w 2012 roku.
Od razu powiedzmy czym książka zyskała sobie miano bestsellera na Wyspach Brytyjskich i w Stanach Zjednoczonych. Otóż historycy recenzujący publikację są jednomyślni, co do tego, że publikacja The Eagle Unbowed, jako pierwsza ukazuje czytelnikowi na Zachodzie tragedię wszystkich obywateli II Rzeczypospolitej lat 1939 do 1945.
Poza dwoma pierwszymi rozdziałami, w których autorka przybliża anglojęzycznemu czytelnikowi zarys polskiej historii od przyjęcia chrztu do odrodzenia po I wojnie światowej, pozostałe traktują o stosunkach międzyludzkich blisko 32-milionowego narodu, gdzie blisko 22 miliony stanowili Polacy, zaś pozostałe 10 milionów mniejszości narodowe: Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy oraz określający się mianem "tutejsi". Poświęcenie w publikacji przez Halik Kochanski miejsca polskiej, burzliwej polityce jeszcze przed uzyskaniem niepodległości, pozwala czytelnikowi spoza Polski spojrzeć w innym kontekście na sprawy kraju nad Wisłą. Maluje się wyraźny obraz rozbieżności polityków, w których wizje polskiej polityki zagranicznej Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego diametralnie się różniły. Dla pierwszego było to państwo federacyjne, wielonarodowe, mogące się przeciwstawić Rosji, dla drugiego zaś w państwie mieli dominować Polacy, a pozostałe mniejszości narodowe pozostać z czasem zasymilowane.
Bez tych faktów nie sposób zrozumieć obcokrajowcom złożonych problemów ówczesnej Polski.

Amerykańscy i brytyjscy historycy mają tendencję do ignorowania historii Polski. Szybko przeskakują od września 1939 roku do udziału polskich pilotów w Bitwie o Anglię, a następnie do roku 1944, Bitwy o Monte Cassino i Powstania Warszawskiego. Niektórzy z nich wiedzą coś o Katyniu. Tak wygląda wiedza o historii Polski na Zachodzie. Polska historiografia z okresu komunizmu jest, rzecz jasna, w znacznej mierze wypaczona. Środowisko polskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii prezentuje z kolei nacjonalistyczną wersję historii Polski, koncentrując się na podkreślaniu, że Polska została zdradzona przez swoich sojuszników - podkreśla Halik Kochanski wPolityce.pl

Podobnież polityka stosunków polsko-niemieckich przed kampanią wrześniową, próba ratowania pokoju i przeciwstawienia się niemieckiej agresji i roszczeniom terytorialnym, która to została dobitnie zaakcentowana 5 maja 1939 r. w Sejmie RP przez Józefa Becka: "Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."
Książka brytyjskiej historyk jest także próbą wyjaśnienia radzieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., która została poprzedzona notą Wiaczesława Mołotowa do ambasadora Władysława Grzybowskiego: "Rząd polski rozpadł się i nie okazuje znaków życia. Oznacza to, że państwo i rząd polski faktycznie przestało istnieć (...). Pozostawiona sama sobie, pozbawiona przywództwa Polska stała się obszarem wszelkiego ryzyka i niespodziewanych zdarzeń, które mogą stanowić zagrożenie dla ZSRR (...). Rząd radziecki nie może także obojętnie przyglądać się, jak bratnie narody ukraiński i białoruski, które mieszkają na terytorium Polski, zostały pozostawione na łasce losu. Rząd radziecki musi przyjść im z pomocą."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Dziś rząd rosyjski na szczęście nie powiedział że musi natychmiast przyjść na wschodniej Ukrainie z bratnią pomocą. Ale ilu ludzi tam zginie? Trzeba pisać o historii aby dostrzec analogie i niesłychanie jednak złożoną rzeczywistość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie dziękuję za komentarze. Książka to nie tylko rys historyczny II wojny światowej. Halik Kochanski omawia w niej także trudne relacje polsko-żydowskie, wypływający podczas różnorodnych spotkań poświęconych wspomnianej tematyce, zawartej m.in. w eseju Jana Błońskiego "Biedni Polacy patrzą na getto", czy w książce "Sąsiedzi: zagłada żydowskiego miasteczka" Jana Grossa. Adam Zamoyski, niewspółmierna bibliografia w porównaniu z Halik Kochanski, także w języku polskim. Jednak w przekładzie "The Polish Way", "Własną drogą" zabrakło charakterystyki Polaków widzianych oczami obcokrajowców, którą w oryginale tak ujął: "Dla przeciętnego mieszkańca Europy Zachodniej historia Polski jest ziejącą wyrwą, której krawędzie przesłaniają powszechnie przyjęte stereotypy. Polacy to zatem ludzie romantyczni, dobrzy w walce, jeździe konnej, tańcu i piciu, patologicznie niezdolni do zorganizowania stabilnego rządu, skazani przez geografię i własne wady na los ofiar historii." Konkluzja niemal zgodna z wypowiedzią kanclerza Otto von Bismarcka.

Warto sięgnąć po "Orła", to dawka bogatego źródła wiedzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za recenzję piątal. Dopóki nie przeczytam nie mogę nic powiedzieć. Nie znam autorki. a co do historyków anglojęzycznych to przedkładam Adama Zamoyskiego nad Normana Daviesa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książka ciekawa, choć bez wielkich "ochów", natomiast recenzja, Piotrze,wspaniała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książkę autorka dedukuje rodzicom, Polakom, co bez wątpienia jest również gestem w stronę tych którzy zginęli, jak i przeżyli gehennę wojenną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem tej recenzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za znakomite przybliżenie publikacji. Sądzę, że spojrzenie z punktu widzenia historyka obcego stwarza czytelnikowi sposobność na obiektywną perspektywę. To jest zaleta, która decyduje o dodatkowej wartości poznawczej książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawia mnie tylko, kto wpadł na pomysł i zmienił tytuł "Orzeł niezłomny" Halika Kochanskiego. Polska okresu okupacji", skoro nawet ze zdjęcia okładki bije: HALIK KOCHANSKI.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem przekonany, że równie potrzebna także na naszym rynku księgarskim i oczywiście godna uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja. Z tego, co napisałeś wnioskuję, że to lektura niezwykła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.