Facebook Google+ Twitter

"Orzeł" reaktywacja?

Apele o powrót godła na stroje reprezentacji dotarły do siedziby PZPN. Zarząd związku zobowiązał się "rozważyć pojawiające się argumenty, aby znaleźć najlepsze w tej sytuacji i satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie".

Zagraniczni obserwatorzy zaglądając nad Wisłę na 8 miesięcy przed inauguracją Euro 2012 mogą dojść do wniosku, że mamy niezwykłą manierę kreowania nikomu niepotrzebnych problemów, w najbardziej sprzyjających nam momentach. Jako współgospodarze największego piłkarskiego święta na Starym Kontynencie nie zajmujemy się (co najmniej zadowalającym) stanem przygotowań do tej imprezy, nie jesteśmy zainteresowani formą reprezentacji (mniej zadowalającą, acz nie dramatyczną) czy decyzjami kadrowymi selekcjonera. W centrum uwagi - stroje reprezentacji.

PZPN z pewnością zdaje sobie sprawę ze swojego fatalnego wizerunku w oczach opinii publicznej i nieco bezrefleksyjnej mody na totalne krytykowanie wszystkiego, do czego się dotknie. Z pewnością też intencją piłkarskiej centrali nie było kopanie pod sobą jeszcze głębszego grobu. Przyczyna zamieszania wydaje się banalnie prosta - nikt nie przewidział, jakie mogą być konsekwencje umieszczenia logotypu PZPN-u (nota bene orła, co bardziej złośliwi dopominali się o dodanie podobizny Grzegorza Laty) w miejsce państwowego godła. Oliwy do ognia dolała lekceważąca reakcja członków związku na powszechną falę niezadowolenia. Dzień po premierze nowych strojów, pierwszy krytyk PZPN-u Jan Tomaszewski "zdemolował" w TVN24 sekretarza generalnego Zdzisława Kręcinę, który nie potrafił wytłumaczyć wyboru nowego wzoru reprezentacyjnego trykotu. Prezes Lato jak ognia unikał rozmów z dziennikarzami.

Orzeł w koronie towarzyszył polskim sportowcom na dobre i złe od dziesiątek lat. Podziwiając grę "Orłów Górskiego" dzisiejsze pokolenie 50-latków marzyło o założeniu koszulki "z orłem na piersi" jak Deyna, Gadocha i Żmuda. Sportowego bohatera współczesnych czasów Adama Małysza okrzyknięto "Orłem z Wisły". Ktoś przytomnie zauważył, że godło na koszulce kadry, której zawodnicy porozumiewają się również po francusku i niemiecku, jest symbolem bardziej jednoczącym zespół niż jakiekolwiek doświadczenia boiskowe.

Ale nie oszukujmy się - brak orzełka na reprezentacyjnej koszulce nie ma najmniejszego wpływu na postawę tych, którzy ją zakładają. Medialna burza, po której być może zaświeci słońce, wywołała na razie wiele chaosu - żądni krwi kibice do hymnu polskich stadionów "J... PZPN" dodali zwrotkę "Gdzie jest orzeł". Na tym kończyło się "wsparcie" dla piłkarzy we Wrocławiu i Poznaniu. Fora internetowe pełne były sformułowań w stylu "reprezentacja PZPN-u". W Sejmie zrodził się pomysł nadania ustawowego obowiązku obecności godła na trykotach drużyn narodowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Janusz Szachowski
  • Janusz Szachowski
  • 18.11.2011 12:47

Można by powiedzieć: " nic się nie stało,Polacy, nic się nie stało", gdyby nie to, że oto przerwany został " długi łańcuch ludzkich istnień, połączonych myślą prostą, żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską" / Jan Pietrzak i fragment jego pieśni, która w latach 80 XX w stała się nieformalnym hymnem narodowym/. Pan Jan w sierpniowych dniach 2010 r w honorowej księdze pamięci Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego napisał: " Panie Pułkowniku - coraz trudniej nam śpiewać, żeby Polska była Polską.Ale staramy się nadal". Tylko że efekt tych starań jest coraz mizerniejszy, bo choć pieśń pana Jana jest wciąż aktualna, z każdym rokiem ubywa tych, którzy to wiedzą,zaś teraźniejszość kreują bezpaństwowcy typu "Flacha" Kręcina.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Ul
  • Jan Ul
  • 17.11.2011 10:05

Pazerność ludzka nie ma granic. Ludzie do których zdawało by się można mieć zaufanie, zawodzą na każdym
kroku. Najgorzej jak ćwok dostanie się do biura to wypije atrament bo pazerny. Przy tej ilości inwestycji sportowych, moglibyście odpuścić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
boby
  • boby
  • 17.11.2011 09:54

Skoro zdjęli orzełka,to chyba nie przyznają się lub się wstydzą polskości.W zwiazku z tym powinni sami się rozwiązać albo niech zastąpią orła wróblem albo koliberkiem(to by najlepiej oddało stan polskiej piłki)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na fali ostatnich wystąpień anty niepodległościowych wspieranych przez rządzących PZPN cichaczem usunął orła z koszulek licząc że w zamieszaniu antypatriotycznym nie zostanie ten haniebny czyn zauważony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.