Facebook Google+ Twitter

"Orzeł wylądował" - NASA uruchomiła bibliotekę kosmicznych nagrań

NASA oddała do użytku bezpłatną bibliotekę zbiorów audio. Zgromadzone pliki dźwiękowe to historyczne dokumenty z misji jakie do tej pory przeprowadziła agencja.

NASA (logo). By National Aeronautics and Space Administration [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. National Aeronautics and Space AdministrationNASA (National Aeronautics and Space Administration - Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) oddała do użytku bezpłatną bibliotekę zbiorów audio. Zgromadzone pliki dźwiękowe to historyczne dokumenty z misji jakie do tej pory przeprowadziła agencja.

Kilkadziesiąt nagrań (i wciąż przybywa) udostępniono na dedykowanym koncie Soundcloud. Użytkownicy mogą przesłuchać całą masę kakofonii ze startów i lądowań statków kosmicznych floty NASA. Można też znaleźć pamiętne komunikaty jak mrożące krew w żyłach: "Houston, we’ve had a problem" (Houston, mamy problem). Słowa jakie dotarły w dniu 13 kwietnia 1970 do Centrum Kontroli Misji Kosmicznych zabrzmiały po eksplozji zbiornika z tlenem na pokładzie Apolla 13. Astronauci znajdowali się w drodze na Księżyc, gdzie zamierzali dokonać kolejnego lądowania człowieka na jego powierzchni. Po wielu perypetiach zdołali szczęśliwie powrócić na Ziemię. Agencja zachęca posiadaczy komputerów, aby zastępowali plikiem systemowe komunikaty swoich urządzeń o kłopotach z ich użytkowaniem. Za każdym razem w przypadku nieprzewidzianych zakłóceń, można mieć nie mniejszą nadzieję na szczęśliwe zakończenie, aniżeli astronauci Apolla 13.

Neil Armstrong sfotografowany przez Buzza Aldrina (misja Apollo 11). By NASA / Edwin E. Aldrin, Jr. [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. NASA / Edwin E. Aldrin, Jr.Oczywiście w bibliotece NASA nie brak plików z zapisem historycznych słów z wcześniejszej misji Apolla 11. "The Eagle has landed" (Orzeł wylądował) - meldował Neil Armstrong mieszkańcom Ziemi w dniu 20 lipca 1969 roku, iż ludzkość sięgnęła Księżyca. Amerykańska agencja kosmiczna zachęca, aby zmieniać dzwonki w telefonach i cieszyć się pamiętnymi komunikatami, które niekiedy bywały niezapomnianymi wpadkami lub przyczyniały się do niezliczonych spekulacji i teorii spiskowych. Przykładowo, kiedy Neil Armstrong stanął na powierzchni Srebrnego Globu w dniu 21 lipca 1969, wypowiedział słowa: "It’s one small step for a man, but one giant leap for mankind". Wciąż trwają spory w których dowodzi się, że astronauta opuścił rodzajnik "a", zaś inni wykazują, iż miało miejsce zakłócenie na łączach ówcześnie stosowanej technologii komunikacji. Oficjalnie odnotowujemy: "To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości", a według wyznawców wersji zakłóconej jest: "To mały krok dla ludzkości, ale wielki skok dla ludzkości". Przez lata pojawiało się mnóstwo sensacyjnych i zazwyczaj kompletnie niewiarygodnych historii o powodach "błędnego" przesłania. Mówiono o znaku loży masońskiej, zakładzie pomiędzy astronautami, niedyspozycjach Armstronga i wiele wiele innych opowiastek.

Biblioteka dźwiękowa rozszerzona została o zbiory zdjęć NASA korespondujące tematycznie z danymi plikami audio. Dodatek jest również dostępny bezpłatnie.źródła: NASA.gov
Soundcloud
BBC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.