Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9667 miejsce

Osadnicy, Dixit, Ubongo. Gry planszowe na świąteczny prezent

Atmosfera świąt znakomicie pasuje do rodzinnych gier planszowych. Boże Narodzenie może być okazją do spotkania w miłym gronie i przyjemnej, intelektualnej rozrywki. Prezentujemy pięć gier dla różnych potrzeb i dla różnorodnych graczy.

Dla rodzin - „Osadnicy z Catanu”


Fot. Chris Norwood, CC3, http://boardgamegeek.com/image/310656/the-settlers-of-catan?size=original / Fot. Chris NorwoodDziewięćdziesiąt minut w gronie 3-4 osób to świetna okazja na „Osadników z Catanu”. Rozgrywce towarzyszy pewna losowość, co powoduje, że wyniku nie należy traktować śmiertelnie poważnie. To doskonała zabawa dla rodzin, pod warunkiem, że dzieci już trochę wyrosły, bo aby zrozumieć zasady i dobrze zagrać trzeba mieć ok. 10 lat. Nie określono wieku maksymalnego. W „Osadnikach” dorośli świetnie się bawią, szczególnie, jeśli lubią współpracować handlowo.

Gra polega na jak najszybszym wybudowaniu kilku miast na wyspie „Catan”. Do budowy wymagane są surowce, których przeważnie brakuje. Sednem „Osadników” jest sytuacja, w której gracz dysponuje nadmiarem jednego surowca, ale niedoborem pozostałych. Wymusza to wymianę. Propozycje mogą być składane zupełnie dowolnie, co przypomina Monopoly. Ale przewaga „Osadników” polega na tym, że gra składa się wyłącznie z tego interesującego elementu. Nikt tu nie bankrutuje, nie odpada w trakcie gry i nie trzeba długo czekać na rozpoczęcie wymiany.

„Osadnicy” są najbardziej popularną ze wszystkich współczesnych gier planszowych. Została ona opracowana w 1995 r. przez Klausa Teubera i w tym samym roku zdobyła prestiżową nagrodę „Spiel des Jahres”, odpowiednik nagrody Oscara w tym hobby. Doczekała się wielu rozszerzeń i wariantów, wśród których najbardziej znane to „Żeglarze” oraz „Miasta i rycerze”. Wszystkie są dostępne od kilku lat w polskiej wersji językowej.

„Osadnicy z Catanu”: 3-4 graczy, 90 minut, od 10 lat.
Autor: Klaus Teuber, 1995 r.
Ceny w sklepach internetowych:
- hobbit.net 98.89 zł,
- planszomania.pl 99.00 zł,
- rebel.pl 109.95 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zostałem zdemaskowany :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mateusz Wata
  • Mateusz Wata
  • 07.12.2011 09:33

Bardzo dobry artykul, moze dzieki niemu ludzie w koncu zrozumieja, ze gra planszowa to nie tylko rzut kostka i bezmyslne przesuwanie pionka? :) Gratulacja, Kapustka! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.