Facebook Google+ Twitter

Osama bin Laden ukrywał się pod nosem polskich wojsk

Istnieje prawdopodobieństwo, że Osama bin Laden ukrywał się w prowincji Ghazni, na wschodzie Afganistanu, nad którą kontrolę sprawowali polscy żołnierze.

Informacje odnośnie możliwego miejsca pobytu bin Ladena podał talib, zatrzymany w Pakistanie, pod zarzutem udziału w porwaniach i zbierania środków na działalność terrorystyczną. Utrzymuje on, że przed zamachem z 11 września 2001 r. widział się wielokrotnie z Bin Ladenem. W styczniu lub lutym bieżącego roku spotkał się również z przyjacielem, który natomiast 15-20 dni wcześniej widział szefa al-Kaidy w Afganistanie. Talib uważa, że skoro człowiek ten przyszedł z Ghazni, tam właśnie musiał znajdować się szejk.

Talib mówi, że jego informator jest odpowiedzialny za kontaktowanie z bin Ladenem członków al-Kaidy z zagranicy. Nie wiadomo dlaczego talib zdecydował się ujawnić tę informację.

BBC uważa, że relacja zatrzymanego podziela zdanie pakistańskich władz, utrzymujących, że bin Laden wciąż żyje, i przebywa na terenie Pakistanu. Inne zdanie z kolei mają służby specjalne Wielkiej Brytanii i USA.

Eksperci są zdania, że relacja zatrzymanego brzmi prawdopodobnie, biorąc po uwagę sam fakt, że talib bin Ladena widział, spotykał go i rozmawiał z nim. Riedel utrzymuje, że jeśli zeznania taliba są prawdziwe, to jest to "niecodzienna i ważna relacja". Podkreśla przy tym, że wiadomo iż bin Laden żyje i znajduje się na pograniczu pakistańsko-afgańskim.

Za prowincję Ghazni odpowiada polskie wojsko (ok. 2 tys. polskich żołnierzy rozmieszczonych w kilku bazach). Minister obrony Bogdan Klich, mówi w piątkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej": "W 2013 roku Ghazni będzie stolicą kulturalną świata islamu. Wszyscy muzułmanie będą patrzyli na tę prowincję".

TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.