Facebook Google+ Twitter

Osama bin Laden zdetronizowany?

Jak donosi „Express India” Osama bin Laden nie kontroluje już Al-Kaidy. Według gazety, na czele organizacji stoi Ayman al-Zawahiri.

 / Fot. Agencja Fotograficzna PAPSzefowie brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu poinformowali hinduską gazetę, że Osamę bin Ladena pozbawiano władzy. Jego towarzysze i współpracownicy sprawili, że prawdopodobnie nie ma on już żadnej kontroli nad tym, co dzieje się w siatce terrorystycznej. Pojawiły się także informacje, że 56-letni al-Zawahiri reorganizuje Al-Kaidę tak, aby specjalizowała się w zamachach na terenach Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

W jednym z ostatnich oświadczeń sam bin Laden przyznaje, że nie jest już decydującym głosem choćby od spraw propagandy. Wyraźnie wskazuje, że ma już swojego „godnego” następcę. Z inicjatywy nowego szefa zostały podjęte decyzje choćby o nieużywaniu telefonów komórkowych. Czyni to terrorystów znacznie trudniejszymi do namierzenia. Tworzy on także nową grupę liderów organizacji. Jest to grupa około 20-30 osób, które są odpowiedzialne za planowani e oraz nadzór operacji finansowych oraz zamachów. Do ich obowiązków należy również nadzorowanie fatw.
Centralne dowództwo Al-Kaidy stacjonuje na terenach Pakistanu. To tam prawdopodobnie rezyduje najbardziej poszukiwany Saudyjczyk świata. Wciąż jest on uosobieniem terroryzmu, ale strategiem Al-Kaidy jest dziś al-Zawahiri.


Ayman al-Zawahiri przez wiele lat uznawany był głownie za osobistego lekarza Osamy. Jest z wykształcenia chirurgiem, z zamiłowania poetą. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia wstąpił do najstarszego ugrupowania islamistycznego „Bractwo Muzułmańskie”. Był to początek jego kariery w ugrupowaniach tego typu. Ten najbardziej poszukiwany dziś Egipcjanin na świecie jest byłym szefem Egipskiego Islamskiego Dżihadu. Jego twarz i nazwisko stały się rozpoznawalne dopiero kiedy zaczął się pojawiać w telewizji Al-Jazeera, która nieoficjalnie przez wielu znawców jest nazywana „Ministerstwem Informacji Al-Kaidy”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.