Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9494 miejsce

Oscarowa Artystyczna Wiosna w Ostrowcu Świętokrzyskim

W piątek, 18 marca 2016 roku, w kinie "Etiuda" w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęła się Artystyczna Wiosna, podczas której kinomani zobaczą cztery filmy, z których aż trzy otrzymały w tym roku statuetkę Oscara.

Plakat ostrowieckiej Artystycznej Wiosny. / Fot. www.kino.etiuda.o-c.plImprezę rozpoczęła projekcja irlandzko - kanadyjskiego dramatu osnutego na prawdziwych wydarzeniach, czyli filmu "Pokój" w reżyserii Lenny'ego Abrahamsona. Jego bohater, 5-letni Jack (w tej roli Jacob Tremblay) od urodzenia mieszka z mamą w niewielkim pomieszczeniu, które nazywają pokojem, nie zdając sobie sprawy, że istnieje świat na zewnątrz. Więzi ich tu człowiek, który każe się nazywać Dużym Jackiem. Pewnego dnia matka chłopca postanawia wyznać synowi prawdę o ich sytuacji i rozpocząć walkę o odzyskanie wolności. Grająca rolę rodzicielki Brie Larson otrzymała za swoją kreację Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą (aktorką została za tę rolę nagrodzona również m.in. Złotym Globem i BAFTĄ), a sam film uzyskał Złoty Glob w kategorii najlepszy dramat i najlepszy scenariusz autorstwa Emmy Donoghue). "Pokój" jest też laureatem Nagrody Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. / Fot. www.kino.etiuda.o-c.pl

W repertuarze ostrowieckiej Artystycznej Wiosny znalazł się także "Syn Szawła" węgierskiego reżysera Laszlo Nemesa, który otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny (wcześniej został laureatem m.in. Festiwalu Filmowego w Cannes i statuetki Złotego Globu). Film przedstawia 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando, oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie zagłady na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co  / Fot. www.kino.etiuda.o-c.plzostało z człowieka, którym kiedyś był. Grającemu tytułową rolę Gézie Röhrigowi towarzyszą polscy aktorzy: Jerzy Walczak, Marcin Czarnik i Kamil Dobrowolski.

Na ekranie ostrowieckiego kina nie zabraknie również "Zjawy", filmu, który zdobył trzy oscarowe statuetki, w tym te najbardziej oczekiwaną za główną rolę męską dla Leonarda DiCaprio. Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymali też reżyser filmu, Alejandro G. Inarritu i autor zdjęć Emmanuel Lubezki. Grany przez DiCaprio Hugh Glass zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia. Kapitan statku, na którym służy ranny mężczyzna, zabiera go, by następnie oddać w ręce lekarzy. Podczas podróży okazuje się jednak, że statek nieprędko zawinie do portu. Kiedy stan Hugh pogarsza się z minuty na minutę i jego śmierć jest prawie pewna, dowódca nakazuje dwóm pracowników pogrzebać go w lesie. Mężczyźni mają jednak inne zamiary - okradają Glassa i zostawiają go na pastwę losu w środku puszczy. Ranny Hugh nie poddaje się. Po powrocie do zdrowia pragnie tylko zemsty. Wkrótce pokonuje trzy tysiące mil w poszukiwaniu ludzi, którzy go porzucili.

Jedynym filmem, który nie rywalizował w oscarowej rywalizacji jest film francuskiej reżyserki Anne Fontaine oparty na / Fot. www.kino.etiuda.o-c.pl prawdziwej historii "Niewinne". Akcja tego obrazu toczy się tuż po II wojnie światowej, gdy francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (znakomita Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. W rolach zakonnic występują polskie aktorki: Joanna Kulig, Agata Buzek, Anna Próchniak, Katarzyna Dąbrowska i Eliza Rycembel.

PS. W artykule wykorzystano opisy filmów ze strony internetowej kina "Etiuda"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.