Facebook Google+ Twitter

Oscarowa parada tandety. "Slumdog: Milioner z ulicy"

Jak brzmiałoby moje wymarzone pytanie za milion? „Cóż może obronić nowy film Boyle'a przed miażdżącą krytyką trzeźwego recenzenta?"

Plakat promujący film / Fot. Fot. Materiały dystrybutora"A: Jego unikalna wartość artystyczna, B: Argument, że masowy obłęd tysięcy zachwyconych amerykańskich znawców jest wydarzeniem mało prawdopodobnym, C: Cztery Złote Globy i osiem nagród Akademii, D: Absolutnie nic.” Ach, z jakąż rozkoszą zbijałbym fortunę, wskazując ostatnią odpowiedź!

Pytanie jest proste i wstyd mi trochę: zwiedziony okrzykami rozkoszy, dochodzącymi zza oceanu, zbyt długo broniłem "Slumdoga" przed własnym poczuciem przyzwoitości. Na próżno – złudzenie artyzmu zabija bowiem w dziele Boyle'a już scenariusz: odkąd w dzieciństwie przeczytałem opowieści Grimmów, moje wymagania dotyczące fabularnego prawdopodobieństwa sięgają zbyt wysoko, bym mógł uwierzyć w groteskową bajeczkę, którą serwuje nam Simon Beaufoy.

Finał programu. / Fot. Monolith FilmOto wywodzący się z wielkomiejskiej biedoty Jamal dochodzi do pytania o najwyższą stawkę w hinduskiej wersji "Milionerów". Program dosięga szczytów oglądalności, przed telewizorami trwa prawdziwa histeria. Cóż robią producenci programu? Kreują pariasa u progu fortuny na bohatera tłumów, swoje show zaś na wydarzenie tygodnia z zyskami reklamowymi liczonymi w milionach? O nie! Im elementarna logika i powszechna praktyka wydają się obce, oni zachowują się tak, jakby wygrana Jamala groziła bankructwem nie tylko ich stacji, ale także całej gospodarce narodowej Indii! W noc poprzedzającą decydujące nagranie nasyłają więc na biednego farciarza żądnych krwi policjantów, by torturami wymogli na nim wyznanie oszustwa...Tak absurdalnie przedstawia się fabularna rama historii, która według rojeń hollywoodzkich akademików i członków niezliczonych kapituł stanowi o wirtuozerii filmu. Tymczasem Boyle nakręcił parodię hitchcockowskiego suspensu: zaczyna się od eksplozji idiotyzmu, po czym natężenie banału i łatwizny zdaje się tylko rosnąć. Naiwna baśniowość i uproszczenia to zresztą jeszcze mankamenty do przełknięcia: wiele w końcu oglądaliśmy na ekranie urokliwych, choć całkowicie przy tym nierealnych bajek; gorzej, że w tej ckliwej fantazji nie można znaleźć jednego oryginalnego elementu.

Podczas teleturnieju. / Fot. Monolith FilmNocne przesłuchanie stanowi tu oczywiście przeraźliwie sztuczny pretekst dla schematycznej retrospekcji w zawiłe dzieje „milionera z ulicy”; między kolejnym ciosami, wiszeniem na haku i porażeniami prądem Jamal snuje swoją autobiografię i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to nie opowieść o prawdziwym życiu, tylko mechaniczne wyliczenie wątków hollywoodzkiego kina, nie realny dramat, a martwy montaż scenariuszowych plagiatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie miałbym nic przeciwko, gdyby w Slumdogu świat wyglądałby na przerysowany, odrealniony czy wyolbrzymiony. Groteskowo i absurdalnie przedstawia się oparta na faktach historia przedstawiona w bardzo dobrej Oszukanej Eastwooda, co dowodzi, że nie tylko w Indiach rzeczywistosc bywa dziwaczna:)

Ale Slumdog nie jest zapisem hinduskich absurdów, tylko - i to mnie boli - odtwórczym kolażem wątków z najpopularniejszych filmów amerykańskich. Zrozumiałbym, gdyby historia wydawałaby się nierealna z powodu przepaści kulturowej, ale chodzi właśnie o to, że jest odwrotnie: wszystko u Boyle'a, który opowiada przecież o dalekim kraju, jest znajome, bo widziane setki razy gdzie indziej w historiach o Ameryce. Zupełny brak oryginalności to grzech ciężki dla filmu, który zgarnął 8 Oscarów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie
a może to Ty bierzesz film zbyt dosłownie i po prostu go nie zrozumiałeś?


Dla mnie najwiekszym atutem tego filmu były słowa mojego znajomego - niestety, tak właśnie wyglądają Indie... tam wszystko "wygląda" n aprzerysowane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetna recenzja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezła recenzja! Slumdog jest chyba idealnym przekładem spaczenia gustów społeczeństwa masowego. Plus się należy jak nic ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.